reklama

Windows Blue wyciekło do Sieci: zobacz, czy Microsoft zdołał ulepszyć „kafelki”

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeszcze kilka dni temu o Windows Blue mogliśmy pisać jedynie na podstawie znalezionych w Sieci ofert pracy Microsoftu i szczątkowych doniesień zaprzyjaźnionych z Redmond blogerów. Jednak niespodziewanie sytuacja uległa zmianie: od kilkunastu godzin w Sieci internauci pobierają i testują kompleksową aktualizację „okienek”, której zadaniem ma być ulepszenie Windows 8, systemu przyjętego przez użytkowników dość ambiwalentnie.

Czy to jednak system był przyjęty ambiwalentnie, czy też jego interfejs użytkownika, nieszczęśliwie przez zdecydowaną większość osób uważany za system? O samym Windows 8 trudno powiedzieć coś złego, jest szybszy i lżejszy niż Windows 7, zawiera zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, daleko posuniętą integrację z usługami online i bardzo dobrą domyślną przeglądarkę internetową. Niestety nad tą bazą powstała nadbudowa, która zdaniem wielu psuje całą przyjemność pracy z nowym OS-em. Modern UI (vel Metro) niewielu ma fanów, szczególnie na komputerach korzystających z tradycyjnego sposobu interakcji z komputerem, czyli myszki i klawiatury. Zdaniem krytyków nowy interfejs to ogromny krok wstecz, szczególnie z perspektywy power-userów, korzystających z wielu zaawansowanych aplikacji jednocześnie.

Znalezione w Sieci Windows Blue – kompilacja 9364 – to próba naprawienia dolegliwości Windows 8. Start Screen z kafelkami mniejszych i większych rozmiarów, większe możliwości personalizacji, takie jak możliwość wyboru własnego tła i kolorystyki, ale przede wszystkim ulepszony widok Snap view, który wreszcie pozwala na uruchomienie dwóch aplikacji (pisanych pod Modern UI) obok siebie, udostępniając każdej połowę ekranu, tak jak to było możliwe w klasycznym interfejsie Aero. Wprowadzono też obsługę nowych gestów dłoni, dzięki czemu łatwiej przeglądać zainstalowane aplikacje.

Eksperymentalna wersja Blue przynosi także nowe możliwości ustawień samych aplikacji oraz nowe oprogramowanie pod Modern UI – są to narzędzia o nazwach Alarms, Calculate, Movie Moments i Sound Recorder. Ulepszono także działanie „zaklęć” – Devices otrzymało funkcję „Play”, zaś Share pozwala na szybkie udostępnienie plików graficznych innym aplikacjom. Poprawki dosięgły też integracji ze SkyDrive, w finalnej wersji Blue może przynieść mechanizm automatycznego tworzenia kopii zapasowych za pomocą tej usługi.

Jak możecie zobaczyć na poniższym wideo, Windows Blue zostało zainstalowane na urządzeniu z ekranem dotykowym – i faktycznie, na takim sprzęcie wydaje się sprawdzać lepiej, niż np. interfejs iOS-a. Czy jednak wprowadzone zmiany zadowolą użytkowników myszki i klawiatury?

Dyskusja na temat nowego Windows Blue toczy się na łamach polskiego forum Winforum.eu – tam po raz pierwszy pojawił się obraz tego systemu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama