Windows Home Server

Strona główna Aktualności

O autorze

Potwierdziło się to, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu - podczas konferencji Consumer Electronics Show w Las Vegas Microsoft ujawnił szczegóły projektu serwerowej edycji Windows dostosowanej na potrzeby domowe. Paul Thurrott zebrał te informacje i przedstawił wraz z kilkoma screenami na swojej stronie WinSuperSite.com. Kryptonim kodowy systemu brzmi "Q" (wcześniej "Quattro").

"Q" będzie sprzedawany w wersji box oraz preinstalowanej. Najbardziej interesująca jest jednak ta druga. W porozumieniu z największymi producentami sprzętu stworzone zostaną bowiem specjalne komputery - maksymalnie uproszczone i zintegrowane. Przykładowo nie będzie w nich wejść klawiatury i myszki czy wyjścia na monitor. Zamiast tego jedynie gniazdo zasilania i sieci. Na zdjęciu widoczny jest prototyp mini-serwera HP z 64-bitowym procesorem AMD Sempron 1,8 GHz i 512 MB RAM. Serwer wyposażony jest również w kieszenie dysków SATA z opcją hot-swap (wymiana dysków bez restartu). Podstawą systemową będzie Windows Server 2003 R2.

Taki serwer połączy wszystkie urządzenia, jakie tylko mogą funkcjonować w domu: od komputerów stacjonarnych i przenośnych przez konsole Xbox na odtwarzaczach Zune kończąc. Będzie także centralnym miejscem przechowywania informacji takich jak muzyka, filmy, zdjęcia, dokumenty, a co za tym idzie - centralnym miejscem tworzenia kopii zapasowych. "Q" to również bramka dostępowa z Internetu, co umożliwi zdalny dostęp do danych np. z wakacji czy od znajomych.

Urządzenie ma do podbicia rynek, jak się szacuje, ponad 40 milionów użytkowników na świecie, którzy posiadają w domu przynajmniej dwa komputery i szerokopasmowe łącze z Internetem. Microsoft przewiduje, że pierwszymi klientami będą entuzjaści, ale celem jest stworzenie urządzenia dla każdego - nawet dla mamy. Product Manager Todd Headrick tak mówi o idei serwera "Q": Większość domowników nie wie, kto jest ich usługodawcą internetowym, nie wspominając już o znajomości adresu IP. Ten produkt nie może być skomplikowany - jest zaprojektowany tak, by po prostu pełnić konkretne funkcje.

Prywatny program beta "Q" rozpocznie się w marcu. Dostępność na rynku planowana jest na koniec tego roku. Cena nie jest jeszcze znana, ale patrząc na parametry sprzętowe demonstrowanego serwera, jego odbiorców i ogólny zarys projektu nie wydaje się, aby była wygórowana.

© dobreprogramy
s