reklama

Windows Live ID wspiera OpenID

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft postanowił zostać dostawcą usługi OpenID (rozproszonego systemu zarządzania tożsamościami w internecie), integrując go ze swoim systemem Windows Live ID.

Co umożliwia OpenID? Pozwala on na użycie tego samego profilu użytkownika w różnych usługach, sklepach internetowych czy portalach. Użytkownik tak naprawdę swój profil przechowuje w wybranym przez siebie miejscu. Wszystko opiera się o adresie url do strony, który użytkownik podaje przy rejestracji lub logowaniu w serwisie. Mogą to być serwery zewnętrznego usługodawcy - w tym wypadku Microsoftu, może to być odpowiednio przystosowany blog. OpenID dopiero zdobywa popularność i krok firmy Microsoft na pewno znaczącym elementem w popularyzowaniu standardu wśród użytkowników internetu. Microsoft tym ruchem dołącza do takich firm jak Yahoo, AOL, Google, MySpace czy BBC.

Obecnie gigant z Redmond uruchomił wersję testową usługi. Pełne wsparcie dla OpenID jest planowane w 2009 roku. Aktualnie wspieraną wersja protokołu OpenID najnowsza wersja 2.0. Mimo małego zainteresowania tym formatem w Polsce to okazuje się, że za granicą OpenID staje się zauważalnym protokołem- na przykład z samej usługi Yahoo ID korzysta blisko 400 milionów osób.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama