Windows Phone App Studio: łatwe tworzenie prostych aplikacji na mobilny OS Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno liczba aplikacji dostępnych w sklepie Windows Phone Store przekroczyła 111 tysięcy. Nie ma co udawać, w zdecydowanej większości to „aplikacje” jedynie z nazwy – podobnie jak to jest w AppStore czy Google Play, microsoftowy sklep z aplikacjami pełen jest bezsensowych programików, czy nierzadko niemal niczym się nie różniących klonów już wcześniej istniejącego oprogramowania. „Aplikacji” takich może być niebawem jeszcze więcej. Microsoft udostępnił właśnie narzędzie, które pozwoli każdemu, kto umie czytać i pisać, na tworzenie aplikacji w stylu Metro dla Windows Phone.

Wydane właśnie w wersji beta Windows Phone App Studio (bo tak nazwano narzędzie dla nie mających czasu deweloperów) to webowa aplikacja, zoptymalizowana na Internet Explorera, ale działająca też w Chrome i Firefoksie, która pozwala każdemu stworzyć „aplikację” bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania. Użytkownik dostaje za darmo do dyspozycji zbiór szablonów, w których mogą umieszczać tekst i grafiki, kanały Twittera i RSS czy definiować wygląd i zachowanie kafelków. App Studio na tej podstawie wygeneruje aplikację, którą będzie można przenieść automatycznie na telefon i testować.

Aby jednak aplikacja trafiła do Windows Phone Store, trzeba będzie Microsoftowi zapłacić roczną składkę w Dev Center (do 27 sierpnia trwa promocja, pozwalająca na zarejestrowanie się za 19 dolarów). Wraz z nią uzyska się dostęp do wszystkich zasobów Dev Center, prawo do publikowania nieograniczonej liczby płatnych aplikacji i do 100 darmowych aplikacji, a także możliwość bezpośredniej komunikacji z wsparciem technicznym przez nowy, uruchomiony specjalnie w tym celu czat.

Oczywiście Microsoft nie jest pierwszym, który dla swojego ekosystemu zaoferował narzędzie do szybkiego generowania kolejnych podbijających licznik aplikacji. Zainteresowani Androidem mogą skorzystać np. z MIT App Inventora (dającego np. komponenty do sterowania klockami Lego Mindstorms). Tutaj jednak wydaje się, że Redmond miało też inne pobudki, niż tylko zwiększenie liczby pozycji w sklepie. Do tej pory przygotowanie oprogramowania na Androida, we własnych plikach .APK było znacznie łatwiejsze, niż zrobienie tego na Windows Phone. Jedynym oficjalnie wspieranym przez Microsoft sposobem na instalowanie własnych aplikacji w Windows Phone było kupienie tokenu ChevronWP7 Labs za 9 dolarów, pozwalającego hobbystom na odblokowanie telefonu i załadowanie aplikacji spoza Windows Phone Store, jednak po kilku miesiącach i sprzedaniu 10 tys. tokenów, z projektu zrezygnowano.

Nowe App Studio daje użytkowników telefonów z systemem Microsoftu prosty sposób na tworzenie spersonalizowanych programików na własne potrzeby – wśród szablonów znaleźć można poświęcone treningom, hobby, dietom, czy podróżom. Nie muszą już w tym celu sięgać po narzędzia do rootowania swoich urządzeń, których status prawny jest dyskusyjny, a wykorzystanie może wiązać się z różnymi problemami technicznymi.

© dobreprogramy

Komentarze