Windows PowerShell już oficjalnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Bob Muglia ogłosił, że nowa powłoka dla systemów Windows występująca dotychczas pod kryptonimem Monad nosić będzie nazwę Windows PowerShell. Edycja RTM dostępna będzie pod koniec roku, wczoraj pojawiła się natomiast do pobrania wersja RC1 - która według bloga zespołu od PowerShell jest już bardzo dobrej jakości.

Bob Muglia potwierdził, że fundamentem administracji Exchange Server 2007 oraz nowego Microsoft Operations Manager (MOM) Server będzie właśnie PoweShell. W założeniu MMC 3.0 - obsługujące już nie tylko wspomniane Exchange i MOM, ale i całą przyszłą linię produktów Microsoft - będzie graficznym interfejsem do silnika, którym będzie właśnie PowerShell. GUI będzie miało też za zadanie nauczyć użytkownika korzystania z PowerShella - najprawdopodobniej w podobny sposób, w jaki graficzne narzędzia dla administracji SQL Server 2005 są w stanie wygenerować użytkownikowi kod TSQL do każdej wyklikanej czynności. Widać zatem, że to właśnie PowerShell z czasem stanie się podstawowym narzędziem administracyjnym, bez którego znajomości ciężko będzie się obejść.

Wersje dla RC1 PowerShell dla platform 32-bitowych i 64-bitowych, a także dokumentację można pobrać ze stron producenta.

© dobreprogramy
s