Windows Server 2008 kopiuje 45 razy szybciej?

Strona główna Aktualności

O autorze

Interesujące dane podaje Microsoft przy okazji omawiania, jak przebiega wewnętrzne testowanie w produkcyjnym środowisku nowego Windows Server 2008, aktualnie w wersji Release Candidate 0. Dział MSN zbadał prędkość kopiowania dużych porcji danych (w tym przypadku akurat używanych przez serwis VirtualEarth) pomiędzy znajdującymi się w sieci serwerami. W tych samych warunkach przetestowano transfer 10,8 GB z udziałem Windows Server 2003 i Windows Server 2008.

W pierwszym teście z użyciem aktualnych rozwiązań dane przekopiowano w pięć godzin i czterdzieści minut. Transfer w drugą stronę zajął nieco ponad sześć godzin. Jak wyglądało to w przypadku nowego Windows Server 2008? Te same dane skopiowano w siedem minut, a z powrotem - w osiem. Ward Ralston z serwerowego bloga podsumowuje to odrobiną matematyki: to 45 razy szybciej, niż w Windows 2003. Czy to jednak tylko przypadek, może w jakiś sposób sprzyjające środowisko, czy nowy standard dostępny dla każdego - o tym przekonamy się po premierze na początku przyszłego roku...

Komentarze do tych budzących spore kontrowersje wyników znaleźć można już także na polskim podwórku, między innymi na blogu Tomka. Z jednej strony owe rewelacje są bowiem obiektem wątpliwości, z drugiej - gdyby faktycznie się potwierdziły - miałyby dość przewrotne implikacje.

© dobreprogramy