reklama

Windows System State Analyzer - obiecująca beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Świetne narzędzie dla administratorów, ale nie tylko pojawiło się w związku z rozpoczęciem procesu certyfikacyjnego aplikacji dla loga zgodności z Windows Server 2008. Na specjalnej stronie dla partnerów Microsoft można już pobrać szereg narzędzi przeznaczonych właśnie do tego celu - wśród nich Windows System State Analyzer w wersji beta.

Narzędzie to pozwala na utworzenie migawki całej konfiguracji systemu, a następnie porównanie go z inną migawką. Wśród elementów wchodzących w skład takiego obrazu są foldery i pliki, usługi systemowe, klucze rejestru i zainstalowane sterowniki. Porównując dwie migawki nie tylko z tego samego, ale nawet z dwóch różnych systemów można łatwo przekonać się, czym one się różnią i jakie zmiany zostały wprowadzone - np. uaktualniono wersję sterownika, usunięto wpis w rejestrze albo zainstalowano program. Narzędzie wykonuje domyślnie tzw. szybkie porównanie, ale równie dobrze można zażądać wyświetlenia naprawdę szczegółowego raportu.

Łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym migawka wykonana jest na w pełni działającym systemie, a następnie porównana do obrazu systemu miewającego problemy. Narzędzie jest proste w obsłudze (choć w języku angielskim), a status beta pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będzie dalej rozwijane. Działa na systemach Windows Server 2008, Windows Vista, Windows Server 2003 i Windows XP.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić