Windows Update mogło zepsuć komputery Samsunga, więc Koreańczycy po prostu je wyłączyli

Strona główna Aktualności

O autorze

Domyślnie włączony na komputerach z systemami operacyjnymi Microsoftu mechanizm Windows Update jest powodem irytacji wielu użytkowników. W teorii służąc ich bezpieczeństwu, bywa, że uniemożliwia skorzystanie z komputera w kluczowych momentach, a niekiedy nawet prowadzi do awarii – jakość dostarczanych z Redmond łatek bywa różna. Samsung najwyraźniej znalazł na to sposób.

Znany w Sieci niezależny ekspert od Windows Patrick Barker opublikował na swoim blogu ciekawą analizę działań koreańskiej firmy, odkrytych przez użytkowników odwiedzanego przez niego forum Sysnative. Jeden z forumowiczów zgłosił problem z Windows Update, które w różnych sytuacjach bywało wyłączane, bez zrozumiałych dla użytkownika powodów. Barker przyjrzał się sprawie z wykorzystaniem narzędzi do audytu polityk systemowych i Rejestru, odkrywając, że przy każdym starcie wyprodukowanego przez Samsunga komputera uruchamiany był program Disable_Windowsupdate.exe, będący częścią pakietu SW Update Samsunga.

Oficjalnie SW Update to narzędzie, dzięki któremu oprogramowanie i sterowniki peceta są regularnie aktualizowane. Nigdzie jednak dotąd nie informowano, że uruchamia ono usługę systemową, regularnie pobierającą i uruchamiającą z serwerów Samsunga kod służący wyłączeniu Windows Update. Działa on na komputerach z Windows XP i nowszymi wersjami „okienek”, bez względu na ustawienia językowe, i co ciekawe, jest cyfrowo podpisany przez Samsunga.

Zaniepokojony sytuacją Barker zwrócił się do wsparcia technicznego koreańskiej firmy, by dowiedzieć się, że to wszystko dla dobra użytkowników. Windows Update jest bowiem w stanie nadpisać systemowe sterowniki, po których urządzenia przestaną poprawnie działać. Jako przykład podano USB 3.0 – po instalacji aktualizacji od Microsoftu, pobrane sterowniki wyłączają porty. By temu zapobiec, narzędzie SW Update Tool uniemożliwia aktualizacje Windows.

Nie jest to niemożliwe tłumaczenie. Całkiem prawdopodobne, że domyślne sterowniki Windows mogą być niekompatybilne z implementacją USB 3.0 używaną przez Samsunga w jego laptopach. Jest to jednak tłumaczenie niepokojące, pokazujące że dziś nie tylko Microsoft może zdalnie kontrolować komputer użytkownika, ale też i producenci sprzętu. Klientom Samsunga odebrany zostaje wybór – nawet jeśli w ustawieniach panelu sterowania reaktywują Windows Update, po restarcie komputera znów zostanie ono wyłączone.

Jak na razie ani Samsung ani Microsoft nie ustosunkowały się do tych kwestii. Na naszym rynku komputery osobiste Samsunga nie są szczególnie popularne, koreańska firma w zeszłym roku wycofała się zresztą z europejskiego rynku, ale cała sprawa każe zastanowić się na rolą OEM-ów w świecie PC. Czy faktycznie mają być tylko bezrefleksyjnymi producentami sprzętu przeznaczonego do uruchamiania Windows, nie mając żadnej praktycznie możliwości wyróżnienia się od konkurencji w tej kwestii? Dla Samsunga, wydającego się marzyć o rywalizacji z Apple, zależność od Microsoftu musi być jedną z najbardziej przygnębiających tu spraw. Gdy Apple jest w stanie ze swoimi komputerami zrobić praktycznie wszystko, w szczególności zadbać o ich integrację z urządzeniami mobilnymi z Jabłuszkiem, Koreańczycy mogą w najlepszym razie zadbać o to, by aktualizacje Microsoftu nie psuły ich sprzętu – a i tak będą za to krytykowani.

Tymczasem jeśli sami chcecie wziąć konfigurację Windows Update, to polecamy poradnik naszego redakcyjnego kolegi Wojtka Kowasza, dzięki któremu oszczędzicie sobie nerwów, a zarazem wciąż będziecie otrzymywali niezbędne łatki bezpieczeństwa.

© dobreprogramy
s