Windows Update znowu w kręgu podejrzeń

Strona główna Aktualności

O autorze

Po wtorkowych aktualizacjach użytkownicy znowu mają pretensje do Microsoftu i mechanizmu Aktualizacji automatycznych w systemie Windows Vista. Chodzi o to, że we wtorek wraz z tradycyjnym wydaniem poprawek na niektórych systemach samoczynnie zmieniły się ustawienia Windows Update na automatyczne instalowanie aktualizacji.

Jak wiadomo, Aktualizacje automatyczne oferują trzy metody działania - tylko powiadamianie o dostępnych aktualizacjach, automatyczne pobieranie i powiadamianie o możliwości instalacji i wreszcie automatyczną instalację z ponownym uruchomieniem o zadanej godzinie. Sporo osób korzysta z tej pośredniej opcji zachowując kontrolę nad tym, kiedy łatki są instalowane oraz kiedy komputer jest uruchamiany ponownie.

Część użytkowników Visty skarży się jednak, że jakimś cudem ich ustawienia zostały zmienione na automatyczną instalację, przez co w środę rano zobaczyli na monitorach ekran logowania, a nie pozostawiony wieczorem pulpit - system po prostu sam zainstalował poprawki i uruchomił się ponownie. Nie wiadomo, dlaczego tak się stało. Microsoft powiedział, że wie już o problemie i bada go.

Windows Update po raz drugi już w dość krótkim czasie wywołuje kontrowersje - nie dalej jak miesiąc temu przez Internet przetoczyła się dyskusja na temat nieanonsowanych aktualizacji do samej usługi Windows Update, które instalowały się bez wiedzy użytkownika. Zostało to jednak szybko wyjaśnione przez sam Microsoft. Mimo wszystko problemy z Windows Update to bardzo delikatna sprawa. Nie można pozwolić, aby użytkownicy na skutek pogorszenia opinii czy zaufania do aktualizacji przestali łatać swoje systemy - jest to bez dwóch zdań jeden z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa.

© dobreprogramy

Komentarze