Windows Vista Anytime (Anycost) Upgrade

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka razy już pisałem o nowatorskim programie Microsoftu Windows Vista Anytime Upgrade. Program ten pojawił się wraz z debiutem systemu Windows Vista i umożliwia dokonanie bezbolesnego uaktualnienia z niższej edycji funkcjonalnej do wyższej - trzeba zaś przyznać, że w przypadku Visty i jej czterech konsumenckich edycji jest z czego wybierać. Na początku oferowano zakup cyfrowego klucza, którego pobranie wraz z odpowiednim oprogramowaniem skutkowało upgradem "w locie", bez konieczności reinstalowania systemu. W lutym tego roku sytuacja ta zmieniła się i zakup uaktualnienia Anytime Upgrade wiąże się z koniecznością czekania na przesyłkę kurierską zawierającą nośnik oraz klasyczny 25-znakowy klucz produktu. Upgrade jest jednak niemalże równie bezbolesny, tylko dłużej trwa. Można za to kupić paczki Anytime Upgrade w sklepach, już także w Polsce.

Wydawałoby się, że to bajecznie proste rozwiązanie - nie trzeba już martwić się o to, jaki system kupujemy np. z nowym notebookiem. Jeśli coś nam nie pasuje, wystarczy trochę dopłacić, uaktualnić i problem z głowy. Dotychczas jednak moja opinia o programie oparta była na teorii i opisach z witryny Microsoftu. Zderzenie z rzeczywistością niestety kolejny raz udowodniło, że nie ma róży bez kolców...

W przypadku, z którym się zetknąłem zainstalowanym systemem był Windows Vista Business w wersji OEM - kupiony z nowym komputerem. System bardzo intuicyjne oferował uaktualnienie, wystarczyło kliknąć odpowiednią opcję w panelu sterowania aby zostać szybko przeniesionym do strony sklepu internetowego Microsoftu na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Kilka wariantów uaktualnienia do wyboru - Home Basic do Home Premium, Home Basic do Ultimate, Home Premium do Ultimate oraz Business do Ultimate. Do tego kilkanaście języków i nawet wersje posiadające Service Pack 1. Wszystko wyglądało dobrze do czasu, gdy nie zerknąłem na cenę - aktualizacja z Business do Ultimate kosztowała 149 euro, czyli - bagatela - jakieś 530 złotych. Telefon do okolicznego sklepu komputerowego tylko pogorszył sytuację - tam to samo uaktualnienie w ramach Anytime Upgrade kosztuje aż 570 złotych.

Nie mogąc w to uwierzyć spojrzałem w cennik OEM jednego z popularnych sprzedawców oprogramowania Microsoftu w Polsce. Windows Vista Business OEM kosztuje 450 złotych. Wersja Ultimate natomiast 690 złotych. Różnica, jak nietrudno wyliczyć, to 240 złotych. Nawet uwzględniając kilkunastoprocentowy margines wahań cen u różnych dostawców, to nadal jest to dwa razy mniej niż koszt uaktualnienia w programie Anytime Upgrade. Uaktualnienie kosztuje więc w tym przypadku niewiele mniej, niż zupełnie nowy system Ultimate w wersji OEM. Gdyby uaktualniać Home Basic do Ultimate, to koszt uaktualnienia (213 euro, czyli 750 złotych) przewyższyłby znacznie koszt nowego systemu.

Warto też zaznaczyć, że wszystkie wersje uaktualniające (pudełkowe oraz Anytime Upgrade) systemu Windows Vista aktualizują system bez zmieniania jego warunków licencji. Oznacza to, że po uaktualnieniu systemu na licencji OEM nie nabywamy prawa licencji BOX - nadal mamy przypisaną do jednego i tego samego komputera wersję OEM, tyle że znacznie, ale to znacznie przepłaconą.

Jeśli okazałoby się, że większość użytkowników na tym etapie rezygnuje, nie zdziwiłbym się specjalnie. Cena jest po prostu odstraszająca. Jeśli dodać do tego fakt, że przy zakupie komputera często nie mamy żadnej możliwości zmiany edycji systemu i po prostu musimy kupić to, co producent czy sprzedawca preinstaluje, to można się po prostu załamać. Człowiek jest już zdecydowany, chciałby dopłacić, kupić droższą wersję niż na ulotce, ale po prostu się go do tego zniechęca.

Dlaczego Anytime Upgrade jest tak drogi w stosunku do różnicy w cenach poszczególnych wersji? Bo opisywany przeze mnie system to wersja OEM, a program Anytime Upgrade nie rozgranicza klientów na posiadaczy wersji preinstalowanych i pudełkowych. Pudełkowa wersja upgrade Windows Vista Ultimate kosztuje ponad 1100 złotych, więc cena Anytime Upgrade jest zachęcająca. Niestety Microsoft chyba nie wziął pod uwagę, że z opcji uaktualnienia Vista-Vista najczęściej chcieliby korzystać właśnie użytkownicy OEM, a nie pudełkowi. Ci drudzy to z reguły pasjonaci i zaawansowani użytkownicy, robią przemyślane zakupy i najczęściej kupują od razu Ultimate. Microsoft poza tym sam przyznaje, że BOXy to margines wyników sprzedaży Windows Vista.

Wydaje mi się, że gdyby Anytime Upgrade był oferowany po "normalnych" cenach dla użytkowników OEM, to właśnie oni stanowiliby zdecydowaną większość klientów tej opcji uaktualnienia i byłoby ich kilka razy więcej niż obecnie. Dzisiaj użytkownicy ci są raczej skazani na używanie tego, co już kupili. Nietrudno sobie też wyobrazić sytuację, w której zdeterminowani klienci wymagający niektórych bardziej zaawansowanych funkcji decydują się niestety na korzystanie z nielegalnego oprogramowania - pomimo tego, że, o zgrozo, za swój pierwotny system OEM zapłacili już niemało.

© dobreprogramy
s