Windows Vista SP1 beta 1 w połowie lipca

Strona główna Aktualności

O autorze

Według nieoficjalnych informacji pierwsza beta Service Pack 1 dla Windows Vista pojawi się 16 lipca.

Wygląda więc na to, że SP1 nie będzie tak opóźniony jak się wydawało. Wersja finalna ma być gotowa w listopadzie. Wtedy też spodziewana jest wersja RTM Windows Server 2008. Dzięki temu wydania Windows Server i Windows Client byłyby ze sobą zsynchronizowane. Oznaczałoby to jednak bardzo krótki okres beta, wynoszący tylko cztery miesiące.

Microsoft podkreślał wielokrotnie, że SP1 dla Visty w przeciwieństwie do SP2 dla XP nie będzie wnosił nowej funkcjonalności a jedynie będzie stanowić zbiór poprawek. Czego możemy się więc spodziewać? Zapewne będą poprawki wydajności kopiowania plików oraz zamykania systemu. Szybszy transfer i mniejsze zużycie procesora mają być osiągnięte dzięki technologii SD Advanced Direct Memory Access (DMA). Pojawi się wsparcie dla systemu plików ExFat stosowanego we flashowych przenośnych nośnikach danych. BitLocker ma umożliwiać szyfrowanie nie tylko partycji z Vistą ale także woluminów z danymi. Dodane zostanie wsparcie dla Extensible Firmware Interface (EFI) w maszynach 64-bitowych. EFI to interfejs mający być następcą BIOSu, dobrze znany użytkownikom Maców. Połączenia z MeetingSpace i Pomocą zdalną mają lepiej sobie radzić z firewallami.

Jaki będzie ostateczny zestaw zmian i kiedy będą wypuszczane wersje testowe i wersja finalna trudno z całą pewnością powiedzieć. Microsoft zmienił swoją politykę i zamiast dużo obiecywać i spóźniać się z wypuszczaniem kolejnych wersji stara się podawać jak najmniej informacji i wydać SP1 zgodnie ze swoim wewnętrznym planem. Dzięki temu nawet jeśli wytnie jakąś planowaną wcześniej funkcjonalność to użytkownicy się o tym nie dowiedzą.

© dobreprogramy

Komentarze