reklama

Windows Vista a piractwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft poinformował, że wyłączy tzw. Kill Switch. Z drugiej jednak strony SP1 załata dwie dziury w mechanizmie aktywacji. Podano też, że skala piractwa Visty jest dwa razy mniejsza niż w przypadku XP.

Funkcja Kill Switch miała ograniczać funkcjonalność nielegalnych kopii Visty. Spotkała się jednak z krytyką z powodu niejednokrotnego zadziałania także na legalnych systemach. Zamiast tego użytkownicy nielegalnych systemów będą widzieli powtarzające się powiadomienie o tym, że ich Vista jest piracka i przedstawiające sposoby legalizacji. Zmiana zostanie wprowadzona przez Service Pack 1.

Ponadto SP1 załata dwie najpopularniejsze dziury, które umożliwiały ominięcie procesu aktywacji. Jedna wykorzystuje OEMowy BIOS a druga Grace Timer. Pierwsza występuje w dwóch wariantach. Jeden z nich polega na modyfikacji plików systemowych oraz BIOSu tak, aby wyglądało, że pochodzi on od firmy OEM. Drugi polega na przechwytywaniu wywołań funkcji BIOSu i zwracaniu takich danych, jakie zwróciłby oryginalny BIOS OEM. Z kolei Grace Timer exploit pozwala resetować licznik czasu pomiędzy instalacją i aktywacją wydłużając czas pracy na niezaktywowanej Viście nawet do 2099 roku.

Microsoft ogłosił też, że nasili działania antypirackie. Dotychczas podjęto kroki prawne przeciwko 1000 piratów oraz usunięto 50 000 aukcji nielegalnych kopii Windows. Podano też, że dzięki mechanizmom antypirackim w Viście, skala piractwa w przypadku tego systemu jest ponad dwa razy mniejsza w stosunku do XP.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama