Windows Vista build 5270

Strona główna Aktualności

O autorze

W ręce beta-testerów trafił najnowszy build 5270 Windows Vista (a także m.in. Windows Longhorn Server). Nie jest to Beta 2, a grudniowe wydanie CTP (Customer Technology Preview).

Udostępnienie edycji CTP w tym momencie - jeszcze przed końcem roku - nie jest jednak potwierdzeniem słuszności przypuszczeń Paula Thurrotta, cenionego eksperta działającego blisko firmy Microsoft, co do zmiany planów dotyczących drugiej bety. Rezygnacja z opracowania Bety 2 miałaby przyspieszyć prace i pomóc, według Thurrotta, w wydaniu finalnej wersji systemu jeszcze w połowie 2006 roku. Microsoft oficjalnie nie skomentował tych przypuszczeń, choć nie jest tajemnicą że edycje CTP w przypadku Visual Studio 2005 i SQL Server 2005 sprawdziły się znakomicie i że w ich świetle dostępność wersji beta 2 traci na znaczeniu.

Edycje CTP nie mają jakości i wsparcia dorównujących edycjom beta, częściej występują w ich przypadku problemy techniczne, a pomiędzy poszczególnymi buildami częściej zdarzają się nierozwiązywalne przez upgrade konflikty kompatybilnościowe - przez co grono ludzi zdolnych przeprowadzić faktycznie konstruktywne testy jest mniejsze niż w przypadku edycji beta. Ponieważ jednak wydanie edycji CTP wiąże się z mniejszym nakładem sił i środków, mogą one wychodzić częściej i stanowią doskonałą okazję dla aktywnie działających testerów do potwierdzenia że zgłoszone usterki zostały zaadresowane, jak również do bezzwłocznego rozpoczęcia testów funkcjonalności dodanej od czasu ostatniego builda.

Informacja towrzysząca udostępnieniu obrazów ISO z buildem 5270 głosi, że grudniowa edycja CTP jest przede wszystkim okazją do zaznajomienia się z postępem w kierunku Beta 2 - co sugeruje, że udostępnienie Beta 2 szerszej publiczności nie zostało wcale skreślone. W chwili obecnej program testów beta nowej platformy Windows dostępny jest dla wyselekcjonowanej grupy użytkowników (by stać się jej częścią, należy najpierw otrzymać zaproszenie i zgłosić chęć partycypacji przy pomocy otwymanego w nim indywidualnego kodu) oraz dla MVP. Obowiązujący harmonogram przewiduje pojawienie się edycji Beta 2 na początku przyszłego roku, natomiast edycji RC0 w okolicach kwietnia 2006.

Wszystkim, którzy nie mają dostępu do programu testów beta polecamy spis nowości w grudniowym CTP (w jęz. ang.) oraz zrzuty ekranu przygotowane przez serwis ActiveWin.

© dobreprogramy
s