Windows Vista i Mac OS zwiększają udział w rynku

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawiły się wrześniowe dane statystyczne co do systemów operacyjnych opublikowane przez Net Applications, jednego z dostawców narzędzi internetowych. Z danych tych wynika, że we wrześniu Windows Vista zyskał kolejny procent w ogólnoświatowym udziale w rynku - konkretniej mówiąc, na komputerach objętych badaniem internautów. Pierwszy raz od kilku miesięcy wzrost zanotował także Apple Mac OS, ale nieznaczny.

Vista była zainstalowana we wrześniu na 7,38% badanych komputerów - o 1,12% więcej niż w sierpniu. Windows XP oczywiście nadal zajmuje pierwszą, niekwestionowaną pozycję lidera, ale jego udział spadł o 1,16% do 79,38%. Spada także udział Windows 2000, co jednak nie powinno nikogo dziwić - teraz wynosi on 3,32% wszystkich badanych systemów. Wspominany Mac OS z kolei zanotował we wrześniu 3,38% udziału w rynku - zaledwie o 0,05% większy niż poprzednio, ale należy pamiętać, że od maja jego popularność w badaniu Net Applications stale malała.

Jeśli wszystko potoczy się tak jak do tej pory, można szacować, że w grudniu Windows Vista przekroczy magiczną barierę 10%. Może to jednak opóźnić chociażby niedawna decyzja Microsoftu o przedłużeniu sprzedaży systemu Windows XP w wersjach OEM do połowy 2008 roku.

© dobreprogramy

Komentarze