Windows Vista: kolejny cios dla piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Piratom udało już się złamać zabezpieczenia nowego systemu Windows Vista - jest to możliwe przy wykorzystaniu klucza produktu i kilku plików z publicznej wersji beta. Po skopiowaniu ich do wersji finalnej okazywało się, że system przyjmował taką aktywację za poprawną. Teraz taki proceder ma zostać wyeliminowany przez nową poprawkę, podobną do narzędzia Windows Genuine Advantage Notifications.

Po ściągnięciu poprawki sprawdza ona integralność określonych plików systemowych i jeżeli wykryje, że część z nich pochodzi z poprzednich kompilacji Windows Vista - zdeaktywuje system, przestawi go w 30-dniowy okres przejściowy i wyśle klucz do bazy Microsoft w celu oznaczenia go jako pirackiego. Wszystkie systemy, które korzystają z takiego klucza bardzo szybko również zostaną zdeaktywowane - przy pierwszej weryfikacji legalności.

Microsoft liczy, że dzięki temu kompilacje określane wewnętrznie nieco żartobliwie jako Frankenbuild - złożone z wersji finalnej oraz kilku plików wersji beta przestaną być użyteczne. Korporacja ma jednak świadomość, że takich "pomysłów" jak ten przybędzie wraz z premierą dla klientów indywidualnych. Microsoft zapewnia jednak, że będzie podejmował podobne kroki aby w jak największym stopniu wyeliminować zjawisko piractwa Windows Vista. Choć będzie to niezwykle trudne przedsięwzięcie, już dzisiaj można wysnuć jeden wniosek - Microsoft coraz poważniej i jednak coraz skuteczniej podchodzi do sprawy zabezpieczeń antypirackich.

© dobreprogramy
s