reklama

Windows Vista ma dziś rok!

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

It's time

- tak na swoim blogu 8 listopada 2006 roku tuż przed godziną 20:00 czasu polskiego napisał Jim Allchin, ówczesny lider działu Microsoftu zajmującego się klienckim systemem operacyjnym, dziś już na emeryturze. Dokładnie rok temu o tej porze świat dowiedział się, że Windows Vista został ukończony i skierowany do produkcji.

Oficjalna premiera odbyła się kilkanaście dni później, 30 listopada 2006. Wtedy Vista trafiła do klientów biznesowych poprzez kanały licencjonowania grupowego. Wersje konsumenckie zadebiutowały dopiero 30 stycznia bieżącego roku. Od tamtej pory minęło niecałe dziesięć miesięcy - jaki jest więc obraz Visty rok po wydaniu wersji RTM?

Bez wątpienia premierze nowego systemu towarzyszyła zakrojona na skalę największą od czasów Windows 95 akcja marketingowa. System dzięki wczesnym, publicznym beta-testom zyskiwał na popularności jeszcze na kilka miesięcy przed premierą. Przez cały czas, także do dnia dzisiejszego systemowi towarzyszyły spore kontrowersje związane z brakiem wielu sterowników (zwłaszcza tuż po premierze), niekompatybilnym oprogramowaniem firm trzecich i znacznie większymi niż w Windows XP wymaganiami sprzętowymi. Użytkownicy systematycznie wskazywali też różne, nieraz dość "dziwne" problemy z Vistą natury funkcjonalnej.

Pomimo licznych głosów krytyki system w tym krótkim czasie zdobył sporą część rynku. Microsoft informuje, że do tej pory sprzedano ponad 88 milionów kopii systemu, a według rozmaitych statystyk i badań internetowych Visty używa średnio kilka procent internautów na świecie (w Polsce około 3%). To jednak wciąż mało w stosunku do Windows XP, któremu daje się w rankingach od 70 do 80 procent, niemniej dynamika wzrostu udziału Windows Vista jest duża.

Co dalej na drodze ewolucji Visty? Już wkrótce przełomowym momentem w życiorysie systemu będzie wydanie pierwszego dodatku Service Pack, który aktualnie znajduje się w fazie beta. Wersje finalna SP1 ma się pojawić w pierwszym kwartale 2008 roku. Pozostaje zatem życzyć Viście, a także sobie, aby w przyszłości wszystkie ewentualne usterki zostały wyeliminowane, a naturalna migracja ogromnej większości komputerów na świecie na nowy system przebiegła bez najmniejszych problemów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama