Windows Vista psuje zdjęcia

Strona główna Aktualności

O autorze

Metadane, którymi Windows Vista pozwala opatrywać między innymi pliki muzyczne czy zdjęcia użytkownika informacjami typu komentarze, oceny czy tagi, były jedną z najbardziej zachwalanych przez Jima Allchina nowości w systemie. Idea z pewnością nie nowa, jednak bardzo wygodna - bez wątpienia pozwoli lepiej odnaleźć się w nieustannie rosnącym gąszczu danych na dysku, który coraz gorzej da się sensownie sortować i przeszukiwać przy pomocy samej struktury folderów.

Niestety, technologia nie została najwyraźniej dogłębnie przemyślana - pojawił się właśnie artykuł bazy wiedzy opisujący problem we współpracy w tym zakresie Visty z oprogramowaniem do zarządzania i obróbki zdjęć dostarczanym między innymi przez producentów aparatów. Microsoft uprzedza, że edycja właściwości fotografii - takich jak np. dodanie oceny, opisu lub komentarza - może spowodować że oprogramowanie to przestanie poprawnie rozpoznawać pewne informacje dołączane do zdjęć przez aparaty cyfrowe (jak np. dane dotyczące parametrów zdjęcia).

Informacje te zapisywane są w ramach tzw. EXIF Maker Note, który nie jest częścią oficjalnej specyfikacji EXIF i jest mocno zależny od danego producenta aparatu. Opatrzenie zdjęcia informacjami użytkownika przy pomocy Windows Explorera, Windows Photo Gallery czy po prostu przegranie zdjęć na komputer przy pomocy Photo Acquisition Wizard może spowodować zmianę pozycji znacznika i w efekcie utratę tych informacji dla oprogramowania które nie potrafi poprawnie rozpoznać zmiany.

Artykuł bazy wiedzy zapewnia, że Microsoft poinformował producentów aparatów oraz oprogramowania graficznego i pracuje z nimi nad usunięciem tego problemu poprzez uwzględnienie mechanizmu odczytującego niestandardowe dane EXIF z przesuniętych przez Vistę lokalizacji w plikach graficznych. Póki co jednak, w praktyce mało które oprogramowanie to potrafi (jeśli jakiekolwiek) i co gorsza Microsoft w artykule sugeruje, że nawet programy będące w stanie odczytać przesunięty Marker Note mogą być w stanie odzyskać jedynie część zmienionych przez Vistę informacji o zdjęciu. Z pewnością zatem wszyscy, którzy nieco bardziej ambitnie, zawodowo lub hobbystycznie podchodzą do fotografii powinni z dużą ostrożnością powierzyć Viście opiekę nad swoimi pracami.

© dobreprogramy