reklama

Windows Vista rok po premierze - raport zabezpieczeń

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Na blogu Jeffa Jonesa zajmującego stanowisko Security Strategy Director w firmie Microsoft pojawił się kolejny już raport zabezpieczeń, który analizuje aktualizacje wydane dla systemu Windows Vista w pierwszym roku jego istnienia na rynku i porównuje te dane z analogicznym okresem życia Windows XP oraz innych systemów firm trzecich.

Raport pokazuje, że w przypadku Windows Vista wykryto znacznie mniej luk w zabezpieczeniach, niż w Windows XP. Pomiędzy listopadem 2006 a listopadem 2007 załatano 36 luk w Windows Vista. W pierwszym roku Windows XP załatano natomiast prawie dwa razy więcej luk - aż 65. Zmniejszono także o połowę liczbę niezałatanych, znanych problemów zabezpieczeń - z interpretacji wykresu wynika, że w Windows XP było to około 55 luk, a w Windows Vista około 25.

Bardziej kontrowersyjne porównanie rozpoczyna się, gdy obok siebie ustawione zostają systemy Windows oraz Red Hat rhel4ws (z ograniczonymi komponentami), Ubuntu 6.06 LTS (również zredukowane) oraz Mac OS X 10.4. W raporcie wzięto pod uwagę oczywiście pierwszy rok od wydania finalnych wersji tych produktów. I tak w systemie Red Hat w ciągu roku załatano ponad 360 luk w zabezpieczeniach, w Ubuntu 224, zaś w Mac OS X - 116. Z raportu wynika jeszcze jeden wniosek - administratorzy musieli poświęcić znacznie więcej czasu i wysiłku na zarządzanie bezpieczeństwem w systemach firm trzecich niż w przypadku Windows, bo aktualizacje wychodziły częściej, prawie każdego tygodnia.

Wyników raportu uwzględniającego różne systemy nie należy oczywiście interpretować bezwzględnie i dosłownie - warto mieć na uwadze odmienną specyfikę systemów Windows i Open Source. Można też przejrzeć poprzednie raporty Jeffa Jonesa dotyczące pierwszych 90 i pierwszych 180 dni istnienia Windows Vista na rynku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama