Windows Vista za 50 dolarów?

Strona główna Aktualności

O autorze

Do premiery nowej edycji flagowego systemu Microsoft - Windows Vista - pozostało jeszcze dość sporo czasu (jak pisaliśmy niedawno, planowaną datą jego wydania jest listopad 2006). Już dziś pojawiają się jednak spekulacje na temat ceny przyszłego produktu. Według nieoficjalnych informacji zdobytych przez serwis VistaKnowledge, polityka cenowa korporacji ma być znacznie łagodniejsza niż w przypadku Windows XP. Oznacza to, że Vista w edycji pudełkowej może kosztować nawet 99 dolarów, podczas gdy wersja OEM (kupowana wraz z nowymi komputerami) - niewiele więcej niż połowę tej ceny.

Co wywołało taką obniżkę? Być może Microsoft wychodzi z założenia, że spadek cen przyczyni się do zmniejszenia stopnia piractwa. Oprócz tego korporacja prawdopodobnie będzie obawiać się, że z uwagi na wymagania sprzętowe wielu potencjalnych klientów nie przejdzie na nowy system od razu. Wyższe wymagania oznaczają bowiem konieczność modernizacji, która sama w sobie jest droga, nie mówiąc o wydatku poniesionym na system operacyjny. Obniżenie ceny tego drugiego być może skłoni zatem więcej osób do szybszego upgrade'u.

Informacje przedstawione przez serwis VistaKnowledge oczywiście nie są potwierdzone przez Microsoft. Czy będzie rewolucja? Oficjalna polityka cenowa ma zostać zaprezentowana w połowie 2006 roku.

© dobreprogramy
s