Windows Vista: zmiany w programie beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Jim Allchin z Microsoft Corporation poinformował o zmianach w końcowej fazie programu beta nowego systemu operacyjnego Windows Vista, którego premiera planowana jest na koniec 2006 roku. Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z jednej wersji Beta 2 systemu na rzecz kilku wydań, adresowanych do konkretnej grupy odbiorców.

Kompilacja 5270 wydana jako grudniowy Community Technology Preview określana była mianem Partner Beta i trafiła do ogółu społeczności testerów. Następna edycja CTP, planowana na pierwszy kwartał bieżącego roku będzie skierowana do przedsiębiorstw i członków programu TAP (Technology Adoption Program). Co ciekawe, Allchin zapowiedział, że ta wersja będzie umożliwiać instalację na funkcjonującym systemie Windows XP (na zasadzie aktualizacji), prawdopodobnie też (nie jest to jednak jeszcze potwierdzone) będzie zawierać długo oczekiwany komponent Windows Sidebar - wielofunkcyjny boczny pasek pulpitu. Trzeci build, podobny do poprzedniego, lecz adresowany publicznie ma zostać wydany w kwietniu w ramach programu Customer Preview Program.

Z innych interesujących informacji, jakich można dowiedzieć się od Jima Allchina warto wymienić dwie dodatkowe wersje beta serwerowego Longhorn Server (w tym Beta 3 planowana na 3 kwartał 2006) czy brak tradycyjnych wersji Relase Candidate. Co istotne, nie potwierdziły się wcześniejsze informacje, jakoby Microsoft po premierze zamierzał wydawać wszystkie wersje funkcjonalne Visty na jednym nośniku - faktem jest jednak to, że uproszczony zostanie proces uaktualniania do wyższych edycji (będzie to realizowane w ramach nowego programu Windows Anytime Upgrade).

Vista na chwilę obecną jest już w pełni funkcjonalna; Allchin mówi nawet, że gdyby okazało się to konieczne do zapewnienia zakładanej stabilności i wydajności, istniejące funkcje mogą w skrajnych przypadkach zostać wycofane z ostatecznej wersji systemu.

© dobreprogramy
s