Windows XP Home Edition OEM z pomocą techniczną

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejna inicjatywa Microsoftu mająca zachęcić do zalegalizowania pirackiego systemu. Do sieci sprzedaży wprowadzona zostaje właśnie specjalna edycja Windows XP Home Edition w wersji OEM z... bezpłatną pomocą techniczną przy instalacji.

Inaczej niż przy wersjach pudełkowych, dotychczas pomoc techniczna dla oprogramowania Microsoftu w wersjach OEM (a więc takich, które przeznaczone są zasadniczo do sprzedaży z nowymi komputerami) świadczona była jedynie przez producenta lub dostawcę komputera. To on, a nie Microsoft, miał obowiązek zapewnienia wsparcia klientowi końcowemu. Sytuacja skomplikowała się z chwilą gdy Microsoft jakiś czas temu rozpoczął sprzedaż tzw. jednopaków z systemami w wersji OEM. Od tego momentu Windows w wersji OEM można sprzedawać całkowicie samodzielnie czyli bez komputera czy kluczowego komponentu jak to miało miejsce wcześniej. W takiej sytuacji końcowy nabywca jest jednak według Microsoftu jednocześnie tzw. System Builderem czyli producentem urządzenia, co prowadziło do paradoksu, że pomoc techniczną powinien świadczyć... sobie sam.

Problem jest poważny bo wersje OEM są najtańszym sposobem legalizacji pirackiego systemu Windows. Microsoft otwarcie tą możliwość promuje zdając sobie sprawę, że w polskich realiach mało kto zdecyduje się na legalizację poprzez zakup bardzo drogiej pełnej wersji pudełkowej. Oprogramowanie w wersjach OEM jest dużo tańsze ma jednak swoje ograniczenia względem wersji pudełkowych. Najważniejsze z nich to trwałe przywiązanie do komputera (a konkretnie jego płyty głównej) na którym system został zainstalowany i aktywowany po raz pierwszy oraz wspomniany już brak wsparcia technicznego. Brak wsparcia stanowi dużą barierę dla osób nieobeznanych z komputerami, które chciały zalegalizować system nie potrafią jednak go na nowo zainstalować.

Teraz ma się to zmienić. Microsoft rozpoczął oferowanie pomocy technicznej do wersji OEM systemu Windows XP Home Edition. Każdy kto kupi taki produkt będzie mógł uzyskać bezpłatne wsparcie pod numerem 0801 308 801 lub poprzez e-mail pomoc@microsoft.com. Planowana jest także kampania informacyjna na ten temat poprzez specjalne opakowania oraz w ramach akcji Play Fair - Lansuj Wzory.

Windows XP Home Edition w wersji OEM kosztuje obecnie około 300 zł brutto. Przed wzrostami kursów walut, których skutki odczuwamy obecnie, system ten można było nabyć nawet poniżej 250 zł brutto.

© dobreprogramy

Komentarze