Windows XP Starter Edition już w milionie domów

Strona główna Aktualności

O autorze

Specjalna wersja Windows XP przeznaczona dla krajów rozwijających się doczekała się już miliona instalacji.

Wersja ta jest mocno okrojona ale też znacznie tańsza od Windows XP Home czy tym bardziej Windows XP Professional. Pojawiła się dwa lata temu w pięciu krajach. Obecnie dostępna jest w 139 krajach w 25 wersjach językowych. Okrojenie systemu pozwoliło nie tylko obniżyć cenę ale także umożliwiło działanie na słabszym sprzęcie. Ponadto aby system był jak najbardziej przyjazny dla niezaawansowanych użytkowników postanowiono na jeszcze głębszą lokalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie tapet i innych kosmetycznych zmian wyglądu.

Przez dwa lata wersja Starter Edition zdołała spełnić pokładane w niej nadzieje. Pomogła w walce z piractwem oraz konkurencyjnymi systemami a także przyniosła pewne zyski tam, gdzie ich uzyskanie było dotąd bardzo trudne.

Dokładnie nie wiadomo ile kosztuje Starter Edition, gdyż Microsoft sprzedaje go bezpośrednio producentom sprzętu. Przypuszcza się, że są to kwoty rzędu 15 - 35 dolarów za licencję.

Z informacji jakie nieoficjalnie uzyskaliśmy wynika, że (przynajmniej w chwili obecnej) wykluczone jest pojawienie się Windows Vista w wersji Starter Edition w Polsce.

© dobreprogramy
s