reklama

Windows XP działa już na iPhonie – nawet nie trzeba mieć jailbreaka

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Windows XP wiecznie żywy – nawet jeśli nie będzie już kiedyś nowych komputerów, na których da się uruchomić kultowy system Microsoftu, pozostanie emulacja. Do listy urządzeń, na których emulowany XP działa dobrze dołączył właśnie iPhone 7. Wierzymy, że trend się utrzyma, XP będzie długo jeszcze bardzo chętnie emulowany, choćby ze względu na ogromną bazę użytecznego oprogramowania.

Właściwie to dziwić można się tylko temu, że dopiero teraz to się udało. Procesor Apple A10 Fusion oferuje dwa wydajne rdzenie „Hurricane”, które pod względem mocy obliczeniowej wyraźnie wygrywają z rdzeniami procesorów Intel Core i3 czwartej generacji. Biorąc pod uwagę to, że Windows XP wymagało procesora Pentium taktowanego 300 MHz i 128 MB RAM, dla iPhone’a 7 system ten nie powinien być żadnym wyzwaniem, nawet biorąc pod uwagę narzut translacji rozkazów x86 na ARM.

Do emulacji wykorzystano iBoxa, czyli implementację Bochsa, emulatora x86 na system iOS. iBox wciąż pozostaje w wersji beta, lecz właściwie nic mu nie brakuje, oferuje nawet wsparcie dla sieci i dźwięku, ma też klawiaturę ekranową. Trwają też prace nad emulacją grafiki Voodoo 3dfx, by uruchamiać te wszystkie stare kultowe gry.

Wydajność jest jednak bardzo dobra, a cały projekt tym bardziej interesujący, że emulator uruchomicie nawet na urządzeniach Apple bez jailbreaka, choć oczywiście trzeba posiadać do tego narzędzia deweloperskie, załadować aplikację przez Xcode. Całej reszcie pozostaje podziwianie Windowsa XP na iPhonie 7 na powyższym wideo.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama