Windows XP: życie po śmierci

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz więcej przemawia za tym, że Windows XP jeszcze długo będzie najpopularniejszym systemem.

Teoretycznie po 30 czerwca producenci komputerów nie będą mogli oferować XP na swoich maszynach. Z drugiej jednak strony Vista Bussines oraz Ultimate daje prawo do downgrade'u do XP. Producenci komputerów mogą dołączać więc obraz XP. Firma Dell zaproponowała nawet, że będzie dokonywać instalacji z takiego obrazu na życzenie użytkowników. Przekonuje w ten sposób, że terminy wyznaczane przez Microsoft nie mają dla niej znaczenia. Ciekawostką jest tu fakt, że choć użytkownik będzie używać XP to Microsoft będzie mógł powiedzieć, że sprzedał Vistę i zaliczyć to do statystyk sprzedaży tego systemu.

Wczoraj Ballmer kolejny raz zapewnił, że Microsoft słucha użytkowników i może wydłużyć cykl życia Windows XP. W ciekawy sposób łączy się to z jego stwierdzeniem podczas MVP Summit, że Windows Vista jest nadal przedmiotem prac. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę, że Windows XP pomimo pewnych wad okazał się całkiem dobrym produktem a jego następca, Windows Vista, nie stał się rewolucją a rozczarowaniem. Jest więc zmuszony nadal oferować XP, choćby pod przykrywką Visty.

Microsoft chce jednak iść naprzód. Pojawiają się opinie, że dla korporacji także Vista jest przeszłością. Chcąc zatrzeć złe wrażenie po swoim ostatnim klienckim systemie Microsoft intensywnie pracuje nad Windows Seven. Należy jednak spodziewać się przynajmniej jeszcze jednego Service Packa dla Visty.

© dobreprogramy
s