Windows 7 bez Internet Explorera?!

Strona główna Aktualności

O autorze

To nie żart - najnowsza kompilacja Windows 7 oznaczona numerem 7048, która wyciekla do sieci peer-to-peer parę dni temu umożliwia odinstalowanie przeglądarki Internet Explorer z systemu.

Aby odinstalować Internet Explorer w Windows 7, wystarczy udać się do Panelu sterowania i użyć opcji Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Na liście, ku powszechnemu zdziwieniu, można znaleźć Internet Explorer - domyślnie jest oczywiście zainstalowany. Można jednak wyczyścić pole wyboru i zrestartować komputer, by po ponownym zalogowaniu przekonać się np. o braku pliku iexplore.exe w systemie. Wrażenia z deinstalacji przeglądarki opisuje i ilustruje screenami na swoim blogu niejaki Chris123NT. Screeny z procesu deinstalacji można znaleźć także w serwisie Neowin.

Dotychczas Microsoft oferował jedynie ukrycie Internet Explorera w systemie, a nie jego deinstalację w klasycznym rozumieniu tego słowa. Teraz firma poszła o krok dalej, ale nadal podstawowe biblioteki - które są integralną częścią systemu i z których korzysta wiele aplikacji trzecich - pozostają i nie powinno to nikogo dziwić. Pytanie brzmi, czy mimo tego wszystkie aplikacje "wytrzymają" brak możliwości bezpośredniego skorzystania z iexplore.exe. Tego dowiemy się prawdopodobnie dopiero przy okazji wydania wersji Release Candidate dla szerszego grona testerów.

Powyższe informacje nie są oczywiście oficjalne - opierają się na analizie wewnętrznej kompilacji Windows 7, która teoretycznie nie powinna ujrzeć światła dziennego. Być może Microsoft skomentuje to dość zadziwiające "odkrycie" w najbliższym czasie, a być może opcja deinstalacji Internet Explorera po prostu zniknie w kolejnych wersjach systemu.

© dobreprogramy