Windows 95 ma 10 lat!

Strona główna Aktualności

O autorze

To niesamowite, ale dokładnie 10 lat temu - 24 sierpnia 1995 roku - firma Microsoft wydała przełomową wersję systemu Windows oznaczoną cyframi 95. Był to niekwestionowany początek nowej ery - ery 32-bitowej (choć wtedy jeszcze nie do końca) wielozadaniowości. Aby kupić nową edycję Okien, trzeba było godzinami stać w długich kolejkach. Z marketingowego punktu widzenia była to największa premiera w historii Microsoft.

Windows 95 zachwycił klientów nowym wyglądem i filozofią obsługi, zwiększoną funkcjonalnością oraz, co dziś wydaje się banalne, długimi nazwami plików. Microsoft obiecywał doskonałą rozrywkę w postaci gier komputerowych i multimediów, oczywiście nie "cyfrowych" - w ten sposób nikt jeszcze wtedy o nich nie myślał. Windows 95 został przedstawiony jako niezastąpiony - taki, bez którego praca i życie są niemożliwe. I ta formuła się sprawdziła. Choć wsparcie dla Windows 95 zostało już dawno zakończone, dziś jego użytkowników jest wciąż więcej niż mogłoby się wydawać.

Dotychczas żadnemu systemowi Windows nie udało się pobić sukcesu Windows 95, choć stosunkowo blisko był w 2001 roku Windows XP. Celem Microsoft na najbliższą przyszłość jest zatem stworzenie systemu, który będzie równie, a może nawet bardziej rewolucyjny. Takim systemem być może okaże się Windows Vista, ale o tym przekonamy się pod koniec 2006 roku.

© dobreprogramy
s