Windows na Macu - polska prezentacja

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym tygodniu w siedzibie firmy Apple IMC Poland odbyła się polska prezentacja aplikacji Boot Camp, która umożliwia uruchomienie Windows XP SP2 na komputerach Macintosh wyposażonych w procesory Intela (pisaliśmy o tym na początku miesięca). Zaproszeni zostali dziennikarze oraz przedstawiciele portali internetowych. Boot Camp jest łatwy w obsłudze, a przy tym darmowy. Podczas prezentacji pokazano komputer z już zainstalowanym Windowsem XP. System ten można było wybrać podczas uruchamiania komputera i pracować na nim praktycznie bezproblemowo. Zaprezentowano też program firmy Parallels służący do wirtualizacji. W działaniu przypomina to programy typu VMWare lub Virtual PC - inne systemy operacyjne są uruchamianie w okienku tak jak zwykłe programy. Nie jest jednak przeprowadzana emulacja sprzętu.

Boot Camp to oprogramowanie firmy Apple, które umożliwia uruchomienie Windows XP na komputerach Macintosh wyposażonych w procesor Intela. Obecnie jest ono w fazie beta i można je pobrać za darmo do użytku testowego w ograniczonym czasie. Docelow Boot Camp wejdzie w skład kolejnej wersji Mac OS X - 10.5 Leopard, która zostanie zaprezentowana w sierpniu 2006 na konferencji Worldwide Developer Conference. Choć Apple dokłada starań aby nie udało się uruchomić Mac OS X na platformach innych niż Mac to nie ma nic przeciwko uruchamianiu innych systemów operacyjnych na swojej platformie sprzętowej. Aby wyjść na przeciw użytkownikom chcącym uruchomić Windows XP na Macu Apple stworzyło Boot Camp. Program ten jest bardzo prosty w obsłudze. Za jego pomocą użytkownik może przygotować partycję dla Windows, płytę ze sterownikami do posiadanego sprzętu oraz dokonać właściwej instalacji Windows XP. Odtąd przy uruchamianiu komputera można wybrać pomiędzy Mac OS X a Windows XP. Windows chodzi bardzo dobrze i nie ma praktycznie żadnych problemów z systemem jako takim jak i oprogramowaniem. Dotyczy to też gier, które działają płynnie nawet przy wysokich rozdzielczościach. Niestety za pomocą Boot Camp można oficjalnie zainstalować tylko Windows XP SP2 (Home i Professional). Uruchomienie innych systemów też się może powieść jednak wymaga ono bardzo dużo pracy. Boot Camp nie jest objęty pomocą techniczną. Apple nie dostarcza też pomocy technicznej dla Windows XP ani go nie sprzedaje.

Ciekawym programem jest także Parallels Workstation (obecnie jeszcze w fazie beta) służący do uruchamiania innych systemów operacyjnych pod kontrolą Mac OS X. Dzięki aplikacji Parallels Workstation 2.1 systemy te działają w swoich okienkach całkowicie niezależnie od siebie. Nie jest więc to rozwiązanie typu dual-boot jak w przypadku Boot Camp. Nie jest to też emulacja taką jaką robi VMWare lub Virtual PC ponieważ emulacja sprzętu nie jest tu potrzebna. Z powodzeniem przetestowano uruchamianie systemów Windows, Linux, FreeBSD, Solaris, OS/2, eComStation i DOS. Ponieważ w danej chwili działają conajmniej dwa systemy operacyjne jednocześnie nie udaje się uzyskać takiej samej wydajności jak przy uruchomieniu tylko jednego. Jest jednak i tak lepiej niż przy pełnej emulacji sprzętu. Oprogramowanie Parallels Workstation jest dostępne nie tylko na Mac OS X ale także na Windows i Linuksa.

© dobreprogramy
s