reklama

Windows na dyskach SSD wielokrotnie szybszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Pracujący w irlandzkim oddziale Microsoft Dave Northey opisał na swoim blogu ciekawe doświadczenia ze zwiększaniem wydajności systemu oraz używanych często podczas demonstracji maszyn wirtualnych na swoich notebookach.

Jak wiadomo, najbardziej dotkliwym wąskim gardłem w wydajności laptopów są dyski - przeważnie znacznie wolniejsze niż w komputerach stacjonarnych. Dopiero stosunkowo niedawno niektórzy producenci, by zaadresować ten problem, zaczęli montować w niektórych modelach dyski pracujące z prędkością 7200rpm. Taką właśnie maszynę Dave przyjął za wzorcową - Windows Server 2008 skonfigurowany z funkcją Desktop Experience i Hyper-V uruchamiał się na niej 1 minutę i 32 sekundy. Tyle czasu mijało od włączenia notebooka do pojawienia się okna logowania. Co ciekawe, skonfigurowana podobnie w oparciu o obraz VHD maszyna wirtualna potrzebowała do tej samej operacji nieco mniej czasu, 1 minutę i 7 sekund.

Dave postanowił wymienić swój dysk - i tak znacznie szybszy niż w wielu powszechnie wykorzystywanych laptopach - na dysk SSD. To nowa technologia urządzeń wytwarzanych w oparciu o pamięci Flash. Ich główne zalety to brak ruchomych części (i co za tym idzie, cicha praca, odporność na uszkodzenia i mniejszy pobór mocy) oraz fenomenalnie krótki czas dostępu i imponujące prędkości odczytu danych (powyżej 200 MB/s, podczas gdy obecne niskoobrotowe dyski montowane w laptopach nie przekraczają 50 MB/s). Są też wady (i to nie tylko wysokie ceny tych urządzeń oraz pojemności nie przekraczające 160GB - więcej na ten temat znaleźć można w angielskiej Wikipedii).

Wracając jednak do tematu - po wymianie dysku na SSD, instalacji i konfiguracji systemu jak w poprzednim scenariuszu, start systemu skrócił się do 36 sekund (z 92!), natomiast start maszyny wirtualnej do 25 sekund (z 67). To mniej więcej trzy razy szybciej - wynik imponujący i dający do myślenia tym, którym wydajności nigdy nie dość. W poście Dave'a można znaleźć sugestie dotyczące konkretnych modeli i możliwości ich tańszego nabycia, niestety w realiach irlandzkich.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić