Windows 7 z trybem Windows XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie tylko w dużych korporacjach, ale także w środowiskach domowych często na drodze migracji do nowego systemu staje niekompatybilność używanych dotąd aplikacji. Wygląda na to, że Microsoft wreszcie przygotowuje odpowiedź na ten problem.

Wszystko dlatego, że w systemie Windows 7 pojawi się funkcja znana na razie umownie jako "Windows XP Mode" ("Tryb Windows XP"). Tryb ten to nic innego, jak wykorzystanie wirtualizacji i trochę kosmetyki. Mówiąc konkretniej, Windows 7 umożliwi uruchomienie powodującej problemy aplikacji na wbudowanej i prekonfigurowanej maszynie wirtualnej z systemem Windows XP. Najważniejsze jest jednak to, że użytkownik w ogóle nie musi o tym wiedzieć - nie zobaczy całej maszyny wirtualnej, a jedynie okno aplikacji. Jego zachowanie będzie identyczne jak w przypadku dowolnego innego programu - np. będzie można je minimalizować i zamykać w taki sam sposób. Na blogu zespołu Windows można zobaczyć screena z przykładowym programem pracującym w "trybie Windows XP".

Fundamentem nowej funkcji będzie oczywiście Virtual PC - udostępniane przez Microsoft bezpłatnie narzędzie do programowej wirtualizacji wzbogacone dodatkowo o możliwość wyodrębniania zainstalowanych w maszynie wirtualnej aplikacji i publikowania ich w systemie hosta. Narzędzie to, jak widać na screenie, zostało nazwane Windows Virtual PC. Na uwagę zasługuje dodatkowo fakt, że nowa wersja VirtualPC obsługuje wreszcie montowanie urządzeń USB. Funkcja trybu Windows XP będzie niestety dostępna jedynie w systemie Windows 7 w edycjach Professional (odpowiednik Visty Business) i Ultimate, kierowana jest bowiem głównie do małych firm.

Tryb Windows XP wydaje się bardzo przydatną nowością, zwłaszcza biorąc pod uwagę transparentność pracy (użytkownik w ogóle nie musi wiedzieć, że pod spodem pracuje maszyna wirtualna z drugim systemem operacyjnym). Wirtualizacja właściwie już trafiła pod strzechy, zatem najwyższy czas wykorzystać pełnię jej możliwości.

© dobreprogramy