Testowanie Windows To Go w Client Hyper-V

Po wygraniu pendrive certyfikowanego dla WTG postanowiłem trochę bardziej przyjrzeć się temu rozwiązaniu. Wkurzyło mnie trochę testowanie, czyli restarty, testy, znowu powrót do normalnego systemu. Z lenistwa nie zawsze chce mi się pracować przy biurku na dwóch komputerach naraz, żeby mieć dostęp do swojego normalnego systemu w czasie testowania WTG.

Rozwiązanie mojego lenistwa z wykorzystaniem Hyper-V jest banalnie proste. Do tego celu pendrive trzeba potraktować, jako dysk pass-through i podpiąć go do maszyny wirtualnej.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 11 - Internet Information Services, Instalacja Active Directory Certificate Services

W taj części zajmiemy się instalacją Active Directory Certificate Services. Jest to osobna rola jednak jej funkcja, ściśle łączy się z IIS.

11.1 Instalacja Active Directory Certificate Services

Instalujemy rolę klikając na "Add roles and features" w naszym menadżerze serwera.

Kolejne okna standardowo "Next".

Ponowanie "Next".

Wybieramy serwer i ponownie klikamy "Next".

Nasza rola jest na samej górze listy. Wybieramy więc "Active Directory Certificate Services".

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 10 - Internet Information Services, Instalacja IIS

W tej części zajmiemy się rolą Web Server (ISS), która jest odpowiedzialna za hostowanie naszych stron internetowych.

10.1 Instalacja Internet Information Services (IIS)

Na początek zainstalujemy rolę Web Server (IIS). W tym celu w menadżerze serwera dodajemy rolę.

Klikamy "Next".

Ponownie "Next".

Wybieramy nasz serwer i klikamy "Next".

Z listy wybieramy "Web Server (IIS)"

Tutaj klikamy "Add Features".

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 9 - Zarządzanie serwerem DHCP, Konfiguracja klastra DHCP, Split-Scope

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się czym są "polityki" serwera. W tej poznamy jedne z najważniejszych funkcji, dla bezpieczeństwa danych i ciągłości pracy naszego serwera. Serwery bywają awaryjne, dlatego ten wpis jest o tyle istotny, że traktuje o tworzeniu serwerów zapasowych, aby zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo pracy naszego serwera DHCP.

9.1 Konfiguracja klastra DHCP

Aby lepiej zrozumieć na jakiej zasadzie działa klaster, to na początku spróbujemy wyjaśnić sobie czym jest i do czego służy, oraz jak działa klaster DHCP.

Windows Server 2012 Essentials jako serwer multimediów

Jeszcze niedawno Microsoft oferował dla małych sieci domowych Windows Home Server 2011. Obecnie zrezygnowano z rozwijania tej wersji serwerów, ale niektóre rozwiązania trafiły do Windows Server 2012 Essentials. Jednym z nich jest Media server, pozwalający na strumieniowanie plików multimedialnych w sieci lokalnej, a po skonfigurowaniu Remote Web Access także przez przeglądarkę internetową. Usługę Media server włącza się na liście kontrolnej konfiguracji serwera w Dashboardzie albo po kliknięciu menu Settings.

Anywhere Access w Windows Server 2012 Essentials

Dzięki Windows Server 2012 Essentials naprawdę prosto można połączyć się z siecią firmową z domu lub z podróży. Ta funkcjonalność została ochrzczona marketingowym terminem Anywhere Access. Pod nazwą tą kryją się naprawdę 2 technologie:

  • Remote Web Access - dostęp do sieci firmowej przez przeglądarkę, unikalna funkcja wersji Essentials
  • Virtual Private Network (VPN) czyli wirtualna sieć prywatna

Windows Server 2012 Essentials - konfiguracja komputerów w sieci

Tworząc Windows Server 2012 Essentials specjaliści z Microsoft podjęli decyzję, która dla niektórych może być kontrowersyjna - mianowicie obsługuje on tylko komputery z Windows 8 i Windows 7 (oraz Mac OS X, ale w Polsce to raczej ciekawostka). Jeśli jednak mamy w sieci komputery z tymi systemami, to podłączenie do serwera jest dziecinnie proste - zaczynamy od wpisania w przeglądarce adresu:

http://nazwa_serwera/connect/

Ściągamy program Connector, uruchamiamy i postępujemy według jego wskazówek.

UrlRewritingNet.UrlRewrite na nowych wersjach IIS

Wszytko idzie do przodu. Nowe wersje Windows Server, kolejne wydania IIS, co chwila udoskonalany framework .NET... świat IT leci do przodu jak oszalały. Kolejne reklamy promujące śweżynki, czy to w postaci oprogramowania lub sprzętu. Każdy musi mieć najnowszą wersję, najbardziej wypasiony sprzęt. Niestety w szarej rzeczywistości IT nieraz jesteśmy zmuszani do tego, aby działać ze starszym oprogramowaniem. Często dawno napisane aplikacje już nie sposób jest przepisać na nowy framework. Powody mogą być różne.

Windows Server 2012 - firewall i obsługa z linii komend

Ostatnio miałem przyjemność dyskutować z kolegą, którego spotkała "przyjemność" instalacji środowiska bazodanowego w Windows Server 2012, który "jest złym systemem operacyjnym, bo tam tyle klikania". Ból jest tym większy, gdyż pierwszym rzucie miał do skonfigurowania około 300 instancji.

W przypadku jednego - dwóch serwerów, wszystko można "wyklikać":

  • pobranie odpowiednich komponentów oprogramowania,
  • instalacja oprogramowania,
  • konfiguracja,
  • konfiguracja firewalla, reguł itd.