Windowsowe aplikacje bez Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Phoenix Technologies pracuje nad technologią HyperSpace, która ma umożliwić uruchamianie różnych aplikacji, głównie stworzonych dla Windows, bez potrzeby bootowania tego systemu.

Na co dzień zajmuje się tworzeniem BIOSów. Jej nowy pomysł polega na dodaniu do BIOSu nowej warstwy, będącej swego rodzaju systemem operacyjnym. Nosiłaby ona nazwę HyperSpace i mogłaby uruchamiać specjalnie przystosowane aplikacje, głównie windowsowe. Mogłaby to robić zarówno przed uruchomieniem Windows, w trakcie jego działania a także po jego wyłączeniu. Programy będzie można uruchamiać natychmiastowo, bez potrzeby czekania na załadowanie się Windows. Brak działania systemu operacyjnego pozwoli wydłużyć czas pracy laptopów na bateriach. Obiecywana jest też dobra wydajność.

Założeniem jest uzyskanie funkcjonalności podobnej do telefonów komórkowych czy PDA: uruchomienie aplikacji jest kwestią wciśnięcia kilku klawiszy i następuje niemalże natychmiastowo. HyperSpace ma korzystać m.in. z Intel Virtualization Technology i Intel Trusted Execution Technology oferowanych przez procesory Intel Core 2 Duo, Intel vPro i Intel Centrino.

W tej chwili jest już działający prototyp. HyperSpace ma być zacząć integrowane ze sprzętem w ciągu 6-9 miesięcy i być dostępne na rynku w drugiej połowie 2008 roku.

© dobreprogramy