Wine 1.4 i CrossOver z nowym stosem audio i silnikiem DIB

Wine 1.4 i CrossOver z nowym stosem audio i silnikiem DIB

08.03.2012 12:41

Po 20 miesiącach prac wydany został stabilny Wine 1.4, czyli kolejna odsłona warstwy programowej zdolnej ładować programy dla systemu Windows na platformach zgodnych z POSIX, ale bez obciążenia zasobów charakterystycznego dla emulatorów. Wydaniu Wine towarzyszy kolejna wersja jego „bardziej doszlifowanej odmiany” — CrossOver.

W nowym Wine wprowadzono nowy silnik renderowania DIB (Device Independent Bitmap), który może być również wykorzystywany do podstawowych operacji graficznych, na przykład mieszanie kolorów z wzięciem pod uwagę kanału alfa, jeśli sterownik karty graficznej na to nie pozwala. Możliwości kodowania i dekodowania różnych formatów graficznych zostały rozszerzone między innymi o TGA i CMYK JPG. Stos audio został przepisany od nowa — tym razem autorzy wzorowali się na tym z Visty — a sterowniki OSS, Alsa i CoreAudio zostały przystosowane do pracy z nowym stosem. Porzucono wsparcie podsystemów audio Jack, NAS, OSS3 oraz ESD, ale za to może wykorzystać GStreamera przy odtwarzaniu audo i wideo. Z Visty zaczerpnięte zostały również okna dialogowe w nowym Wine i w końcu doczekaliśmy się implementacji baloników z powiadomieniami. Wbudowana przeglądarka, oparta o silnik Gecko, doczekała się obsługi ActiveX.

Wydaniu nowego Wine towarzyszy kolejna wersja opartego na nim narzędzia CrossOver rozwijanego przez CodeWeavers. Najważniejszą zmianą w CrossOver XI jest połączenie wszystkich edycji (Pro, Standard, Bundle, Games) programu w jedną aplikację. CrossOver XI wprowadza zalążki wsparcia dla Microsoft Office 2010 i Quicken 2012 na Linuksa i OS X. Reszta poprawek, na tle zmian w samym Wine, jest dość kosmetyczna. Na liście znajduje się poprawiona obsługa myszki na Linuksie, wsparcie dla pisma w różnych kierunkach, poprawiona instalacja gier ze Steam czy poprawione tłumaczenia.

Stabilny Wine 1.4 w naszej bazie dostępny jest dla systemu Linux, zaś na stronie projektu można znaleźć również kompilacje dla innych systemów. Najnowszą wersję próbną CrossOver XI można pobrać dla systemów OS X oraz Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)