Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Efektywniejsze wyszukiwanie w Google

Wstęp
Na początku chciałbym powiedzieć Cześć! wszystkim blogowiczom i czytelnikom portalu dobreprogramy.pl :)
Mój pierwszy wpis będzie o najpopularniejszej stronie w internecie- wyszukiwarce Google.
Chciałbym przedstawić kilka praktycznych porad, o tym, jak szukać tego, czego potrzebujemy oraz kilka ciekawych informacji.

Jak formułować zapytania w Google?

Najważniejszą zasadą wyszukiwania jest duża ilość słów kluczowych. Powinniśmy omijać ogólne wyrazy, a skupić się bardziej na tych, których problem dotyczy. Jeżeli chcemy znaleźć coś na temat instalacji Arch Linuksa, to wybieramy najważniejsze słowa kluczowe, czyli: instalacja arch linux. Możemy również wpisać Jak zainstalować Arch Linux, ale efekt będzie podobny, z tym, że w pierwszym znaleźliśmy bardziej konkretne wyniki wyszukiwania (np. filmik na YouTube pokazujący instalacje Archa, w drugim zaś dostaliśmy coś o instalacji GIMPa w Arch Linuksie). Google potrafi zamieniać słowa, więc słowo zainstalować jest szukane również jako instalacja, co pozwoli na lepsze zacieśnianie wyników. Jeżeli szukamy np instalacji GNOME, to warto na końcu wpisać nazwę naszego distra, by dostać lepsze wyniki wyszukiwania.

Przydatne opcje wyszukiwania

Opcja site:
site: służy do wyszukiwania na danej stronie lub domenie, np. site:dobreprogramy.pl pozwoli na wyszukiwanie interesujących nas informacji na dobreprogramy.pl. Wpisanie google prywatność site:dobreprogramy.pl pokaże nam ciekawe newsy, artykuły, blogi na temat prywatność Google na naszej stronie ;)

Opcja " "
Umieszczenie szukanych przez nas informacji w cudzysłowiu " " wymusi wszukanie dokładnie takiej frazy. Przydatne, jeżeli np chcemy znaleźć coś o dokładnie takim wyrażeniu, np nazwę piosenki, bądź sprzętu.

Opcja OR
Dzięki OR (lub) możemy znaleźć więcej niż jeden wyraz, np. studia Wrocław OR Wałbrzych.

Opcja allinurl:
Funkcja allinurl: wyszukuje słowa w adresach stroch, np allinurl:gry strategiczne wyszuka nam wszystkie strony, które w adresie mają słowo gry i strategiczne.

Opcja inurl:
inurl: w przeciwieństwie do allinurl: szuka pierwszego słowa w adresie, a kolejnego w dowolnym miejscu.

Opcja allintitle:
allintitle: działa podobnie do allinurl:, z tym że wyszukuje podanych słów w tytułach strony np.: allintitle:parapety granit wyszuka nam strony, które jako tytuł (znacznik <title></title>) mają wpisane parapety i granit.

Opcja intitle:
intitle: wyszukuje pierwsze słowo w tytule, a kolejne w dowolnym miejscu.

Opcja filetype:
filetype: pozwala na określenie szukanego pliku o danym rozszerzeniu, np. filetype:pdf bash wyszuka nam wszystkie pliki .pdf ze słowem bash.

Opcja +
Dzięki poprzedzeniu słów znakiem plus +, Google znajdzie strony na których są wszystkie podane słowa, np razer deathadder +natychmiastowa +wysyłka pozwoli na wyszukanie stron gdzie poza nazwą myszki, jest jeszcze możliwość natychmiastowej wysyłki.

Opcja -
- pozwala na nie wyszukiwanie danego słowa, np katastrofa lotnicza rosja -onet -wp -gazeta.pl wyszuka informacje o katastrofie lotnicznej w rosji z pomienięciem onet, wp i gazeta.pl

Co jeszcze oferuje wyszukiwarka Google?

Wyszukiwarka Google pozwala na sprawdzanie pogody, repertuaru kin, lokalnych firm:pogoda Wrocław pokaże nam jaka jest obecnie pogoda we Wrocławiu,kino Wrocław pokaże nam repertuar kin we Wrocławiu.sklep rowerowy Wrocław pokaże nie tylko linki do sklepów, ale również ich pozycję na mapie

Możemy wykonywać obliczenia matematyczne:2+2
10 mod 4
oczywiście kalkulator uwzględnia kolejność działań:10*(2(2-1))Pozwala na przeliczanie miar lub walut:230 PLN w EUR
12 km w milach

Poprawia również nasze błędy w pisowni. Jeżeli wpiszemy historja polski, Google automatycznie zamieni to na historia polski.

Zakończenie

Wyszukiwarka pozwala na jeszcze więcej, jak np określanie języka w jakim chcemy wyszukać, jednak w tym wpisie chciałem przybliżyć możliwości z wpisywania a nie tylko klikania (większość opcji można znaleźć w Wyszukiwaniu Zaawansowanym). Myślę, że wpis pomoże tym, którzy po poproszeniu pomocy na forum, dostają odpowiedź "Google nie gryzie" ;)

Pozdrawiam

P.S. Możliwe śladowe ilości błędów składniowych, interpunkcyjnych i ortograficznych :P
 

Komentarze

0 nowych
Banan   10 #1 29.07.2011 15:38

Bardzo fajny pierwszy wpis. Dużo się dowiedziałem. Dzięki =) Warto jeszcze dopisać, że jak wpisze się np. euro to dostaniemy kurs tej waluty. Czekam na następne równie ciekawe wpisy.

kuba144   5 #2 29.07.2011 15:54

Ciekawe, nie znałem allin*

ziggurad   13 #3 29.07.2011 16:13

Zawsze można także wejść na:
http://www.google.pl/advanced_search

;)

Druedain   14 #4 29.07.2011 19:19

„PS:Możliwe śladowe ilości błędów składniowych, interpunkcyjnych i ortograficznych :P” a jednym z nich jest zapis 'PS:'. Jeśli już to PS (ewentualnie P.S.).

Polecam:
http://www.google.com/#hl=en&sa=X&ei=2-oyTp30G8bJswbEzKDpBg&ved=0CCUQBSg... (działa tylko w angielskiej wersji wyszukiwarki – na stronie głównej można ustawić angielską wersję, opcja znajduje się na dole strony wyszukiwarki)
a z działań matematycznych
http://www.google.com/#hl=en&cp=19&gs_id=3b&xhr=t&q=the+answer+t... (również tylko po angielsku)

drobok   14 #5 29.07.2011 19:41

ext ci brakuje :P

Łukash   10 #6 29.07.2011 22:53

a gdzie index of ? ;)

Skiff   8 #7 29.07.2011 23:10

W googlach wręcz niezbędny jest parametr intext:

Ardziej   5 #8 29.07.2011 23:55

Czekam na część 2 i nawet 3 :)
Jeszcze kilka ciekawostek jest do opisania.
Pozdrawiam i dzięki za ściągawkę :)

  #9 30.07.2011 14:59

Widziałem to już gdzieś :P Czyżby wpis typu ctrl+c + ctrl+v? ;>

Winters4TW   6 #10 30.07.2011 18:33

@Anonymous2 (niezalogowany) na pewno nie.

webnull   9 #11 30.07.2011 19:29

"site:" chyba najczęściej używam - to lepsze niż nie jedna wyszukiwarka na stronie WWW :-)

mordzio   15 #12 30.07.2011 20:44

Oby tak dalej, fajny wpis.
@webnull: masz racje, "site:" to prawdziwy niezbędnik.