Efektywniejsze wyszukiwanie w Google

Wstęp
Na początku chciałbym powiedzieć Cześć! wszystkim blogowiczom i czytelnikom portalu dobreprogramy.pl :)
Mój pierwszy wpis będzie o najpopularniejszej stronie w internecie- wyszukiwarce Google.
Chciałbym przedstawić kilka praktycznych porad, o tym, jak szukać tego, czego potrzebujemy oraz kilka ciekawych informacji.

Jak formułować zapytania w Google?

Najważniejszą zasadą wyszukiwania jest duża ilość słów kluczowych. Powinniśmy omijać ogólne wyrazy, a skupić się bardziej na tych, których problem dotyczy. Jeżeli chcemy znaleźć coś na temat instalacji Arch Linuksa, to wybieramy najważniejsze słowa kluczowe, czyli: instalacja arch linux. Możemy również wpisać Jak zainstalować Arch Linux, ale efekt będzie podobny, z tym, że w pierwszym znaleźliśmy bardziej konkretne wyniki wyszukiwania (np. filmik na YouTube pokazujący instalacje Archa, w drugim zaś dostaliśmy coś o instalacji GIMPa w Arch Linuksie). Google potrafi zamieniać słowa, więc słowo zainstalować jest szukane również jako instalacja, co pozwoli na lepsze zacieśnianie wyników. Jeżeli szukamy np instalacji GNOME, to warto na końcu wpisać nazwę naszego distra, by dostać lepsze wyniki wyszukiwania.

Przydatne opcje wyszukiwania

Opcja site:
site: służy do wyszukiwania na danej stronie lub domenie, np. site:dobreprogramy.pl pozwoli na wyszukiwanie interesujących nas informacji na dobreprogramy.pl. Wpisanie google prywatność site:dobreprogramy.pl pokaże nam ciekawe newsy, artykuły, blogi na temat prywatność Google na naszej stronie ;)

Opcja " "
Umieszczenie szukanych przez nas informacji w cudzysłowiu " " wymusi wszukanie dokładnie takiej frazy. Przydatne, jeżeli np chcemy znaleźć coś o dokładnie takim wyrażeniu, np nazwę piosenki, bądź sprzętu.

Opcja OR
Dzięki OR (lub) możemy znaleźć więcej niż jeden wyraz, np. studia Wrocław OR Wałbrzych.

Opcja allinurl:
Funkcja allinurl: wyszukuje słowa w adresach stroch, np allinurl:gry strategiczne wyszuka nam wszystkie strony, które w adresie mają słowo gry i strategiczne.

Opcja inurl:
inurl: w przeciwieństwie do allinurl: szuka pierwszego słowa w adresie, a kolejnego w dowolnym miejscu.

Opcja allintitle:
allintitle: działa podobnie do allinurl:, z tym że wyszukuje podanych słów w tytułach strony np.: allintitle:parapety granit wyszuka nam strony, które jako tytuł (znacznik <title></title>) mają wpisane parapety i granit.

Opcja intitle:
intitle: wyszukuje pierwsze słowo w tytule, a kolejne w dowolnym miejscu.

Opcja filetype:
filetype: pozwala na określenie szukanego pliku o danym rozszerzeniu, np. filetype:pdf bash wyszuka nam wszystkie pliki .pdf ze słowem bash.

Opcja +
Dzięki poprzedzeniu słów znakiem plus +, Google znajdzie strony na których są wszystkie podane słowa, np razer deathadder +natychmiastowa +wysyłka pozwoli na wyszukanie stron gdzie poza nazwą myszki, jest jeszcze możliwość natychmiastowej wysyłki.

Opcja -
- pozwala na nie wyszukiwanie danego słowa, np katastrofa lotnicza rosja -onet -wp -gazeta.pl wyszuka informacje o katastrofie lotnicznej w rosji z pomienięciem onet, wp i gazeta.pl

Co jeszcze oferuje wyszukiwarka Google?

Wyszukiwarka Google pozwala na sprawdzanie pogody, repertuaru kin, lokalnych firm:
pogoda Wrocław pokaże nam jaka jest obecnie pogoda we Wrocławiu,
kino Wrocław pokaże nam repertuar kin we Wrocławiu.
sklep rowerowy Wrocław pokaże nie tylko linki do sklepów, ale również ich pozycję na mapie

Możemy wykonywać obliczenia matematyczne:
2+2
10 mod 4

oczywiście kalkulator uwzględnia kolejność działań:
10*(2(2-1))
Pozwala na przeliczanie miar lub walut:
230 PLN w EUR
12 km w milach

Poprawia również nasze błędy w pisowni. Jeżeli wpiszemy historja polski, Google automatycznie zamieni to na historia polski.

Zakończenie

Wyszukiwarka pozwala na jeszcze więcej, jak np określanie języka w jakim chcemy wyszukać, jednak w tym wpisie chciałem przybliżyć możliwości z wpisywania a nie tylko klikania (większość opcji można znaleźć w Wyszukiwaniu Zaawansowanym). Myślę, że wpis pomoże tym, którzy po poproszeniu pomocy na forum, dostają odpowiedź "Google nie gryzie" ;)

Pozdrawiam

P.S. Możliwe śladowe ilości błędów składniowych, interpunkcyjnych i ortograficznych :P