Wireshark 2.0: wygodniejsze „wąchanie” sieci dzięki nowemu interfejsowi

Strona główna Aktualności

O autorze

Wireshark, najpopularniejszy chyba spośród snifferów ruchu sieciowego, po ponad roku prac deweloperskich doczekał się wydania wersji 2.0. Jak na 17 lat rozwoju tego narzędzia numerek to zaskakująco skromny, co każe sądzić, że wprowadzone zmiany są nietrywialne. Deweloperzy zapowiedzieli otóż całkowitą przeróbkę interfejsu użytkownika.

Na pierwszy rzut oka niczego jednak prawie nie zobaczymy. To prawda – biblioteki Gtk+, z których do tej pory korzystano, trafiły do kosza, nowy Wireshark korzysta z bibliotek Qt5, jednak zadbano o to, by sprawdzony układ interfejsu nie uległ znaczącym zmianom. Po prostu okna programu będą teraz lepiej wyglądały na wszystkich wspieranych systemach, dostosowując się do właściwego im wzornictwa.

Pewne jednak zmiany z perspektywy użytkownika zaszły. Uporządkowano opcje przechwytywania – do tej pory rozsiane po całym UI, teraz trafiły do dialogu opcji przechwytywania oraz dialogu zarządzania interfejsami. Wycofano też z głównego okna preferencje programu.

Z pozostałych ważnych zmian należy wspomnieć o wprowadzeniu informacji o pakietach powiązanych w głównym oknie – są to niewielkie symbole przy lewej krawędzi, wskazujące na rodzaj pakietu i jego relacje z pozostałymi, oraz dodanie inteligentnego paska przewijania, swoistej minimapy, która liczbę pakietów w danym miejscu przedstawia w postaci pikseli. Ulepszono widok statystyk, można też generować tyle wykresów I/O ile trzeba, zapisując je w popularnych formatach graficznych. W wielu miejscach dodano też kontekstowe podpowiedzi, pozwalające łatwiej się zorientować, co akurat w snifferze oglądamy.

Nową wersję znajdziecie w naszej bazie oprogramowania, w wersjach dla Windowsa oraz OS-a X. Miłego wąchania w sieci!

© dobreprogramy