Wirtualna Polska w szponach monopolisty...

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziennikarze Gazety Wyborczej dotarli do materiałów ukazujących, jakimi metodami działała TP S.A. w walce o pieniądze z mniejszościowymi akcjonariuszami Wirtualnej Polski. Maciej Grabski przedstawiciel firmy GIF, która jest mniejszościowym akcjonariuszem WP żali się na praktyki TP S.A. Nie można mieć zaufania w biznesie, jeżeli wielka spółka giełdowa stosuje takie chwyty - twierdzi Grabski. Spółka TP Internet, która jest w 100% zależna od naszego monopolisty, posiada 80% akcji WP.

Na dyskach prezesa WP Marka Borzestowskiego, zarekwirowanych przez mniejszościowych udziałowców z 10 na 11 marca znaleziono ciekawy materiał w postaci "ustaleń" dokonanych przez TP S.A. we wrześniu 2003 roku. Zdobyte w ten sposób materiały zostały przekazane do gdańskiego sądu, który zajmuje się wnioskiem o upadłość portalu. Na ubieglorocznym spotkaniu jak wynika ze zdobytego materiału byli: wiceprezes TP S.A. - Bertrand Le Guern, ówczesny szef TP Internet - Yann Gontrad, Piotr Kisiel - jeden z menedżerów TP S.A., a także Marek Borzestowski. Panowie Le Guern, Gontrad i Kisiel we wrześniu 2003 r. zasiadali w radzie nadzorczej WP. Celem podstawowym jaki sobie postawiono, było uchronienie grupy TP S.A. przed odkupieniem akcji WP od mniejszościowych akcjonariuszy po niezwykle wysokiej cenie.

A teraz rzecz bardzo ciekawa. Jak się możemy dowiedzieć z materiałów, zakładano pewne scenariusze w stosunku do WP oraz akcjonariuszy mniejszościowych. Ustalono, iż jeżeli doprowadzi się spółkę do upadłości nie trzeba będzie odkupywać żadnych akcji, zmuszenie akcjonariuszy mniejszościowych do wcześniejszego sprzedania ich akcji, zmniejszenie popularności portalu poprzez obniżenie jego unikalnych użytkowników, bowiem cała ta "polityka" zakładała wycenę akcji WP właśnie na podstawie liczby użytkowników.

© dobreprogramy
s