Wirtualna maszyna x86 w przeglądarce

Strona główna Aktualności

O autorze

W dzisiejszych czasach, gdy wirtualizuje się wszystko i wszędzie, nie powinien dziwić pomysł napisania wirtualnej maszyny w Javie. Takim projektem jest JPC. Dzięki niemu można uruchomić system operacyjny na wirtualnym komputerze działającym wewnątrz wirtualnej maszyny Javy. Jest to więc podwójna wirtualizacja dająca bardzo wysoki poziom izolacji.

Podobnie jak w dobrze znanych programach takich jak VirtualPC czy VMWare otrzymujemy wirtualną maszynę na której możemy zainstalować system operacyjny. Bez problemu działa na niej DOS oraz Damn Small Linux, Feather Linux i Windows 3.0. W przypadku innych systemów występują różne błędy. Obsługiwany jest podstawowy sprzęt, taki jak klawiatura, mysz, twardy dysk, karta graficzna i sieciowa. Ze względu na podwójną wirtualizację wydajność nie jest wysoka, wynosi ona ok. 20% prędkości rzeczywistego procesora. Plusy to wieloplatformowość dzięki Javie oraz bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Użytkownicy mogą ściągnąć JPC na swój komputer w postaci pliku JAR lub też wykorzystać przeglądarkę. Udostępniona jest strona z demonstracjami, na której można w przeglądarce uruchomić różne gry (np. Doom) oraz dystrybucje Linuksa.

© dobreprogramy

Komentarze