Wirtualne winiety: jak wygodnie płacić za autostrady w Europie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Opłaty za przejazd po wielu autostradach na terenie Europy wnosi się przy specjalnie wyznaczonych bramkach lub z wykorzystaniem winietek. Druga metoda może okazać się znacznie wygodniejsza dla osób poruszających się za granicą Polski. A to za sprawą systemu e-winiet.

Dlaczego e-winiety są lepsze?

Po pierwsze, zakupienie e-winiety jest banalnie proste – wystarczy wejść na stronę usługodawcy lub ściągnąć odpowiednią aplikację, uzupełnić dane i dokonać opłaty. W przeciwieństwie do klasycznych winiet, nie musimy szukać specjalnych punktów sprzedaży. Po drugie, zaopatrzyć można się w nie przed wyjazdem. Po trzecie, ceny powinny być atrakcyjniejsze, gdyż omija się ewentualnego pośrednika. Wirtualnych winiet nie trzeba także naklejać na szybę.

Strony i aplikacje dostawców usług często dostępne są w języku polskim. W celu kupna wirtualnej winiety, należy udać się na stronę usługodawcy:

W podanych krajach obowiązuje już system e-winiet. Pozostałe państwa na terenie Europy nie pobierają opłat za korzystanie z autostrad, opierają system wyłącznie na klasycznych winietach lub opłaty wnoszone są w wyznaczonych bramkach.

Kupno e-winiety:

Korzystanie z systemów elektronicznych winiet jest podobne. Sprowadza się do wyboru interesującej winiety – często podzielone są ze względu na termin ważności, wprowadzenia osobistych danych oraz danych samochodu i dokonania płatności. Zamówienie e-winiety pokazaliśmy z wykorzystaniem systemu obowiązującego w Austrii.

  1. Na stronie należy wybrać pojazd, który będzie służył do poruszania się na autostradzie. Właściciele samochodów muszą kliknąć na ikonkę samochodu, motocykliści muszą wybrać ikonkę motocyklu.
  2. Następnie należy wybrać termin ważności winiety. (W Austrii dostępna jest także opcja opłaty odcinkowej).
  3. Następnie pojawi się nowa strona z formularzem wprowadzenia danych pojazdu. Z dostępnej listy wybieramy kraj rejestracji samochodu. Kolejnym etapem jest wprowadzenie numeru rejestracyjnego. Następnie należy ustalić preferowaną datę początkową, pamiętając, że winieta obowiązuje 18 dni po dokonaniu jej zakupu.
  4. W kolejnym oknie wprowadzamy adres e-mail – to na niego zostanie wysłane potwierdzenie transakcji oraz faktura. Należy także ustalić metodę płatności oraz ewentualnie zaznaczyć opcję Adres do faktury (opcjonalnie).
  5. Po zatwierdzeniu metody płatności, pojawia się nowa strona zawierająca podsumowanie. Warto dokładnie przyjrzeć się danym. Jeśli okażą się poprawne, pozostaje zaznaczyć kwadracik potwierdzający zapoznanie się z regulaminem. W tym miejscu dostępne są już tylko dwie opcje – zapłata Zamów z obowiązkiem zapłaty lub Dodaj kolejny produkt jeśli zamierzamy kupić kolejną e-winietę.

Uwaga! Z e-winiety nie można korzystać od razu. Mimo iż jesteśmy automatycznie wprowadzani do systemu – wirtualne winiety ważne są dopiero po 18 dniach od zakupu (wymogi nie dotyczą przedsiębiorców). Dodatkowo, strony internetowe i mobilne aplikacje, to nie jedyny sposoby nabycia e-winiety. Często dostępne są one również w automatach samoobsługowych. Najwygodniej jednak skorzystać ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

© dobreprogramy