Wirtualnie i za darmo!

Strona główna Aktualności

O autorze

Producent popularnego oprogramowania VMWare zdecydował się rozpowszechniać za darmo aplikację do uruchamiania wirtualnych maszyn w systemach Windows i Linux. Vmware Player akceptuje wirtualne maszyny stworzone w programach VMware Workstation, GSX Server, ESX Server, a także obrazy Microsoftu i Symantec LiveState Recovery. Program będzie niewątpliwą pomoc dla osób chcących zapoznać się z bezpłatnymi systemami operacyjnymi (między innymi z różnymi dystrybucjami Linuksa) bez konieczności wykonywania niebezpiecznych i trudnych czynności takich jak repartycjonowanie dysku, instalowanie, konfigurowanie, czy kompilowanie.

Na wirtualnych maszynach można uruchamić 32-bitowe i 64-bitowego systemy operacyjne, przydzielać lub ograniczać ich dostęp do zasobów systemu macierzystego (takich jak pamięć, dyski, interfejsy i udziały sieciowe). Jedną z najatrakcyjniejszych zalet wirtualnych maszyn jest możliwość przywrócenia maszyny do poprzedniego stanu w ciągu sekund, w przypadku gdy nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i przykładowo, dojdzie do uszkodzenia systemu operacyjnego. Ponadto pomiędzy rzeczywistym a wirtualnym systemem łatwo współdzielić zawartości schowka i przenosić pliki metodą "drag and drop".

Raz skonfigurowana maszyna może być więc rozpowszechniana wśród użytkowników, o ile pozwalają na to licencje zainstalowanego na niej oprogramowania. Wiele firm zdecydowało się na udostępnienie w ten sposób do testów własnego oprogramowania. Na stronie Virtual Machine Center można pobrać skonfigurowane na potrzeby wirtualnych maszyn oprogramowanie firm Novell, RedHat, IBM, BEA, MySQL, Oracle i SpikeSource.

Choć podstawowym przeznaczeniem wirtualnych maszyn jest uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla różnych systemów operacyjnych na jednym komputerze i testowanie oprogramowania, można sobie wyobrazić inne scenariusze. Jednym z nich jest Browser Appliance (również dostępny w Virtual Machine Center) - maszyna specjalnie przygotowana do przeglądania internetu bez obaw o zarażenie systemu operacyjnego wirusem czy robakiem internetowym.

VMware Player można pobrać w naszym vortalu, w dziale PROGRAMY -> Narzędzia -> Inne narzędzia

© dobreprogramy
s