Wirtualny przycisk nie wypali ekranu Galaxy S8. Jak Samsung to zrobił?

Wirtualny przycisk nie wypali ekranu Galaxy S8. Jak Samsung to zrobił?

Wirtualny przycisk nie wypali ekranu Galaxy S8. Jak Samsung to zrobił?
26.04.2017 13:25

Jedną z najważniejszych zmian w Galaxy S8 jest pozbycie się fizycznego przycisku funkcyjnego, elementu charakterystycznego od samego początku dla linii Galaxy S. Został on zastąpiony przez wirtualny przycisk, który reaguje inaczej w zależności od siły nacisku. Może on być cały czas wyświetlany na ekranie, nawet jeśli smartfon jest zablokowany. Jest to wygodne, ale co z pikselami, które w ekranach AMOLED mają skłonności do wypalania się?

Powyższe obawy miał jeden z użytkowników Twittera, który zapytał holenderski oddział Samsunga, o trwałość takiego rozwiązania. Nowy przycisk, który jest ciągle wyświetlany na ekranie Galaxy S8 z pewnością nie wpływa na długowieczność wyświetlacza. Piksele AMOLED-ach żyją własnym życiem. Ich „samodzielność” sprawia, że często umierają w samotności, pojedynczo, zwłaszcza jeśli mają więcej pracy od pozostałych pikseli.

@henklbr Ah, op die fiets .. De klok verspringt inderdaad, de HOME-button fade langzaam uit en in. ^Nick

— Samsung Nederland (@Samsung_NL) 25 kwietnia 2017Samsung zdaje sobie sprawę, że pod względem długowieczność ich ekrany nie są idealne. Potwierdzeniem tego jest odpowiedź, jaką otrzymał wspomniany użytkownik Twittera od holenderskiego oddziału Samsunga. Samsung rozwiązał ten problem w pomysłowy sposób: wirtualny przycisk home nie jest wyświetlany cały czas w tym miejscu. Zmienia on swoje położenie, by odciążyć poszczególne piksele. Jego skoki są nieznaczne, prawie niezauważalne.

Słowa Samsunga postanowił zweryfikować holenderski serwis Galaxy Club. Na opublikowanych zdjęciach wyraźnie widać, że przycisk nieznacznie się przemieszcza. Ruch jest wręcz niezauważalny podczas normalnego korzystania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie jest to jednak pierwszy przypadek zastosowania tego pomysłu. W przypadku ekranów Samsunga, podobną technikę wykorzystano w funkcji Always On Display, która pozwala na ciągłe wyświetlanie zegara, kalendarza czy informacji o nieodebranych notyfikacjach. Użytkownicy chociażby Galaxy S7 z pewnością zauważyli, że przy domyślnych ustawieniach, zegar w trybie Always On Display wykonuje spore skoki, odbywają się co minutę.

Piksele z pewnością są mniej obciążone. Jednakże, trzeba zauważyć, że w przypadku przycisku home, ruchy odbywają się na tej bardzo niewielkiej przestrzeni. Możliwe, że jeśli któreś piksele postanowią odejść, to będą to te, który brały udział w wyświetlaniu wirtualnego przycisku. Wówczas pomysł Samsunga będzie miał rezultaty odwrotne do zamierzonych: zamiast zredukowania liczby wypalonych pikseli, narażonych na to będzie więcej punktów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)