Wirus dla miłośników Harry Pottera

Strona główna Aktualności

O autorze

Netsky.P - kolejna mutacja znanego wirusa - próbuje wykorzystać nową falę Potter-manii, jaką rozpętała premiera filmu "Harry Potter i Więzień Azkabanu".

Netsky - wirus, którego pierwsza wersja pojawiła się pod koniec marca, rozprzestrzenia się poprzez pocztę elektroniczną i sieci P2P. "Złośliwy" załącznik podszywa się pod różne treści, m.in. zdjęcia nagiej Britney Spears i pliki MP3 z muzyką Eminema. Lista fikcyjnych nazw pliku jest długa, a znajdują się na niej także nazwy nawiązujące do przygód młodego czarodzieja. Według ekspertów z firmy Sophos, dynamika rozprzestrzenania się Netsky.P rośnie właśnie z tego względu. Premiera nowego filmu o przygodach Harry'ego Pottera znów rozpaliła wyobraźnię fanów, którzy - spragnieni nowych informacji o swoim ulubieńcu - często zapominają o ostrożności.

"Powielając technikę wykorzystaną w roku 2000 przy wirusie Pikachu, Netsky.P trafia do młodych użytkowników komputerów, gdyż w niektórych przypadkach udaje załącznik związany z książkami i filmami o Harrym Potterze" - mówi Graham Cluley, starszy konsultant w firmie Sophos. "Rodzice muszą wyedukować dzieci w kwestii zagrożeń wirusami, by mieć pewność że popularność Pottera nie przyczyni się do rzucenia nieprzyjemnego czaru na ich komputer".
W maju Netsky.P zajął drugie miejsce na liście wirusów wywołujących największą ilość infekcji - wyprzedził go tylko niesławny Sasser.

© dobreprogramy
s