Wirusowa lista przebojów

Strona główna Aktualności

O autorze

Kaspersky Lab

, producent oprogramowania zabezpieczającego, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w maju 2007 r.

Patrząc na pierwsze miejsca majowego zestawienia, można odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie do końca 2005 r. - w czołówce znajduje się Netsky, Bagle i Sober, dokładnie tak samo jak kilka lat temu.

Robaki Netsky.t i Netsky.q należą do liderów zestawień 20 najpopularniejszych szkodników już od pewnego czasu; Bagle.gt utrzymał się na liście kilka miesięcy, pnąc się w kierunku pierwszej trójki, a czwartą pozycję w tym miesiącu zajął niespodziewanie Sober.aa. Pierwsze próbki tego robaka zostały wykryte przez analityków z firmy Kaspersky Lab 7 kwietnia 2007. Poprzednia wersja tego robaka, Sober.z, datowana jest na połowę listopada 2005! Sober.z był jednym z najbardziej rozpowszechnionych robaków, kolejna odmiana Sober.aa, prymitywny robak, zdołał wypchnąć robaki z o wiele bardziej zaawansowaną technologią i jest całkiem prawdopodobne, że w nadchodzących miesiącach awansuje na wyższe pozycje w rankingach.

Rodziny robaków Warezov i Zhelatin stanowią przegranych w najnowszej rywalizacji między wirusami. Warezov.ms, który uplasował się na drugim miejscu kwietniowego zestawienia, nie zaklasyfikował się do dwudziestki, a Warezov.ns, który zajął jego miejsce, nie zdołał wspiąć się wyżej niż na 19 miejsce. Z kolei alarm ostrzegawczy wywołał Trojan - Downloader.Win32.Agent.bqs - szkodnik ten został masowo rozesłany 24 maja i w majowym zestawieniu uplasował się na 8 pozycji. Jest to sygnał o poważnym zagrożeniu, ponieważ Agent.bqs pobiera nowe wersje Warezova na zaatakowane komputery, co może potencjalnie prowadzić do poważnej epidemii i stworzenia gigantycznego botnetu.

W maju phisherzy wykazali mniejszą aktywność niż w kwietniu i marcu. Majowa lista 20 najpopularniejszych szkodliwych programów nie zawiera ani jednej wiadomości.

Pełny raport został opublikowany na stronie Viruslist.pl

© dobreprogramy