Wirusy zaatakują palmtopy i smartphone

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmy antywirusowe po raz pierwszy w historii wykryły wirusa stworzonego na platformę Windows CE o nazwie Duts.

Na ślad wirusa, który ma atakować system operacyjny inteligentnych telefonów komórkowych i handheldów, wpadła rumuńska firma BitDefender. Twórcą szkodliwego kodu jest osoba o pseudonimie Ratter, która należy do grupy 29A VX odpowiedzialnej za stworzenie wirusa na platformę Symbian OS. Jak podało BitDefender, to pierwszy wirus działający w systemie Windows CE. Microsoft odmówił komentowania tych doniesień. Zanim wirus zacznie się rozprzestrzeniać na komputerze, wyświetla na ekranie zapytanie -" Drogi Użytkowniku, czy wolno mi się rozprzestrzeniać?" - i dopiero po uzyskaniu aprobaty wirus atakuje pliki wykonywalne z katalogu My Device. Na razie nie stwierdzono żadnej szkodliwej działalności wirusa.

"Podobnie jak w przypadku wirusa Cabir (wirusa na platformę Symbian OS), jego twórca skupił się głównie na zaprezentowaniu możliwości zainfekowania urządzeń z systemem operacyjnym Microsoft Windows CE, kładąc mniejszy nacisk na zdolność do masowego powielania się wirusa" - to słowa Viorel Canja z firmy BitDefender. "Wirus nie został wypuszczony do Internetu, lecz kod został wysłany do ekspertów z firm antywirusowych".

Analitycy zwracają uwagę, że wkrótce handheldy a nawet telefony VoIP staną się głównym celem ataków twórców wirusów, jednak nie będą to ataki na skalę masową.

© dobreprogramy
s