reklama

Witaj telemetrio! KB2952664 i KB2976978 wracają przez Windows Update

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Regularne aktualizacje Windowsa gwarancją bezpieczeństwa systemu? Może i tak, ale zarazem gwarancją tego, że w Windowsie będzie się działo to, co Microsoft sobie założył. Słynne inwigilacyjne łatki KB2952664 dla Windowsa 7 i KB2976978 dla Windowsa 8.1 znów wracają przez Windows Update.

Ta aktualizacja przeprowadzi diagnostykę systemów uczestniczących w Windows Customer Experience Improvement Program. Diagnostyki służą ocenie stanu kompatybilności ekosystemu Windowsa i pomagają Microsoftowi zapewnić kompatybilność z aplikacjami i urządzeniami dla wszystkich uaktualnień Windowsa. W aktualizacji tej nie ma GWX ani nowych funkcjonalności – wyjaśnia Microsoft w opisie ponownie wydanych łatek.

Microsoft najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że ludzie mogli zapamiętać te numerki łatek – to za ich sprawą dostali przecież agenta GWX.exe, który przez długi czas dręczył ich wezwaniami do uaktualnienia systemu do Windowsa 10. Oczywiście to nie wszystko, za ich sprawą użytkownicy dostawali też to wspaniałe zadanie DoScheduledTelemetryRun, które jako proces rundll32 uruchamiało się dzień w dzień i potrafiło wziąć sobie czasem i 50% mocy obliczeniowej komputera.

Co w tym najsmutniejsze, telemetryczne funkcje uruchamiają się nawet wtedy, gdy użytkownik wyłączył w Rejestrze program Customer Experience Improvement (HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\SQMClient\Windows – i tam klucz dword32 o nazwie CEIPEnable z wartością ustawioną na 0). Dlatego – tym razem radzimy raczej nowych aktualizacji starszych Windowsów nie instalować. Kto wie, co tym razem zrobią zamiast GWX.exe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić