Wizualni hakerzy potrafią wykraść biznesowe dane. HP i 3M chcą ich powstrzymać

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Uzbrojeni w Kali Linuksa hakerzy są już passé. Dziś, gdy coraz więcej pecetów używanych jest w miejscach publicznych, prawdziwym zagrożeniem jest „hakowanie wizualne”. Wyposażeni w oczy wizualni hakerzy mogą oto jednym spojrzeniem wykraść poufne treści z komputera – żadne zapory sieciowe tu nie pomogą, z badań wynika, że atak jest bardzo skuteczny.

Na szczęście jednak, dzięki współpracy firm HP i 3M powstało rozwiązanie, dzięki któremu naszą prywatność ochronimy przed wizualnym hakerami i ich groźnym spojrzeniem. Od kilku już lat 3M produkuje bowiem ekrany prywatności, czyli w praktyce plastikowe płachty, które po nałożeniu na ekran ograniczają kąty rozchodzenia się światła, tak że nikt z boku nie podejrzy sekretnej zawartości ekranu, by wykradzioną spojrzeniem informację przekazać do sieci neuronowej hipokampu. Teraz obie firmy porozumiały się w kwestii montowania takich ekranów prywatności w komputerach HP.

Przeprowadzone przez Ponemon Institute badania wykazały, że złośliwe spojrzenie – bo inaczej trudno to nazwać – pozwala na wykradzenie poufnych informacji biznesowych w 90% przypadków. W ten sposób można uzyskać dostęp do informacji o klientach, finansów firmy, a nawet loginów i haseł. Osadzone w wyświetlaczach laptopów HP ekrany prywatności mają być rozwiązaniem, dzięki któremu wyświetlane na ekranie dane będą odpowiednio zabezpieczone przed nieupoważnionym dostępem.

Trzeba przyznać, że 3M i HP wykazały się wielkim humanitaryzmem. Łatwo sobie wyobrazić rozwiązanie zwalczające wizualnych hakerów za pomocą kombinacji kamery i lasera impulsowego, które proaktywnie pozwalałoby rozwiązać zagrożenie związane ze złośliwym wzrokiem.

Uwaga – to nie jest żart. O wizualnym hakingu oraz zagrożeniach z nim związanych firmy 3M i HP mówią w swoim oficjalnym komunikacie prasowym, rozesłanym do redakcji serwisów IT.

© dobreprogramy