Wkrótce nowa Fedora

Strona główna Aktualności

O autorze

Już na początku listopada ukaże się nowa, ósma wersja popularnej dystrybucji Fedora, rozwijanej przy współpracy z firmą Red Hat. Przyjrzyjmy się najciekawszym zmianom, które się w niej pojawią.

Od tygodnia Fedora jest już w stadium całkowitego zamrożenia, co oznacza, że prace nad nią zostały już praktycznie ukończone i teraz poprawiane są ostatnie błędy i przygotowywane płyty instalacyjne.

W nowej Fedorze znajdziemy między innymi środowisko graficzne GNOME 2.20, pakiet biurowy OpenOffice 2.3, a wszystko będzie działać pod kontrolą jądra 2.6.23 z poprawkami obniżającymi zużycie energii na laptopach. Z ciekawostek wymienić należy Iced Tea - w pełni darmową i otwartą wersję Javy przygotowaną przez Red Hata, nowe narzędzie do zaawansowanej konfiguracji systemowego firewalla i Codec Buddy (znane też pod nazwą Codeina), czyli odpowiednik menedżera zamkniętych sterowników z Ubuntu.

Poza tym, Fedora 8 posiadać będzie zestaw zmian poprawiających działanie na laptopach, między innymi hibernację, obsługę klawiatur z przyciskami specjalnymi i kart graficznych. Prócz tego poprawiono sporo drobnych błędów i stworzono nowy schemat graficzny dla GNOME.

Nowa Fedora powinna ukazać się 8 listopada.

© dobreprogramy