Wkrótce nowe GNOME

Strona główna Aktualności

O autorze

Do premiery nowej wersji popularnego linuksowego środowiska graficznego GNOME został już tylko miesiąc. Wczoraj wydano pierwszą wersję beta, na początku marca powinna pojawić się wersja kandydująca, a stabilne wydanie zapowiedziane jest na 18 marca.

Nowe GNOME będzie posiadać całkiem sporo nowości w stosunku do poprzedniej wersji, dostępnej od września ubiegłego roku. Z najciekawszych wymienić należy zastąpienie GNOME Volume Control na rzecz miksera PulseAudio, wstępny zestaw ikon o rozmiarze 256x256, DVB Daemon, integracja Evolution Groupware z Webkit lub GtkMon, obsługa wtyczki PST, Exchange 2007/MAPI Connectora i nowe funkcje Vino. Prócz tego, poprawiono wydajność i zmniejszono zużycie pamięci.

Menedżer plików Nautilus posiada pasek narzędzi edytorskich, pozwala na resetowanie skojarzeń plików i usuwanie niestandardowych aplikacji oraz usprawniony widok listy interakcji. Wbudowany w GNOME klient pulpitu zdalnego Vinrage obsługuje protokół RDP Microsoftu. Do zestawu gier dołączono tła i karty lokalizacyjne. Dużo zmian znajdziemy także w przeglądarce dokumentów Evince, pozwala ona teraz między innymi na cyfrowe podpisywanie dokumentów poprzez Encryption Keys Manager, który obsługuje wtyczki Pidgin/Telepathy.

Testowe GNOME nie będzie dostępne w postaci pakietów instalacyjnych, jednak być może zawarte będzie w nowym testowym Ubuntu Jaunty Jackalope Alpha 4 i Fedorze 11. Szczegółowe informacje na temat nowego wydania dostępne są na stronie twórców.

© dobreprogramy