Wkrótce pierwsza beta Firefoksa 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Na serwerach Mozilli w kategorii niestabilnych testowych kompilacji nightly ukazała się wersja, którą można uznać za prapremierowe wydanie pierwszej bety nowego Firefoksa 2.0, który oficjalnie ukazać ma się już we wtorek, 11 lipca.

Nowa wersja przeglądarki, oznaczona nazwą kodową Bon Echo zawierać będzie nieco odświeżony interfejs oraz także całkiem spory zestaw nowości. Zmiany dotyczą zarządzania kartami, dodano możliwość ponownego otwierania zamkniętych kart (podobnie jak w Operze), karty posiadają odrębne przyciski do ich zamykania, a gdy otwartych stron jest zbyt dużo, na pasku kart pojawią się przyciski przewijania, które ułatwią nawigację.

Użytkownicy zewnętrznych czytników RSS ucieszą się z możliwości obsługi ich przez przeglądarkę, a osoby chcące rozbudować możliwości przeglądarki z nowego menedżera dodatków. Odświeżone pole wyszukiwania posiada teraz możliwość sugerowania użytkownikowi dopełnienia wpisywanej frazy, dodano okno do łatwego zarządzania wyszukiwarkami i możliwość obsługi wtyczek w formacie OpenSearch. Z innych ciekawych nowości wymienić należy sprawdzanie pisowni w polach tekstowych, ochronę przed phishingiem (Google Safe Browsing), przywracanie sesji po awarii programu i wiele innych drobnych poprawek.

Finalna wersja Firefoksa 2.0 ma ukazać się pod koniec września 2006 roku. Przedpremierowe wydanie pierwszej bety jest dostępne (w wersjach dla Windows, Linuksa i Maca) na serwerze twórców, przypominamy jednak, że jest to wersja nieoficjalna, niestabilna, mogąca zawierać błędy, dodatkowo większość rozszerzeń nie będzie działać do momentu, aż ich twórcy sprawdzą je pod kątem kompatybilności z nowym wydaniem.

© dobreprogramy
s