Wkrótce synchronizacja zakładek Chrome w chmurze

Strona główna Aktualności

O autorze

Google ujawnił plany stworzenia usługi, która zapewni dostęp do naszych zakładek w przeglądarce Chrome niezależnie od komputera, na którym aktualnie pracujemy.

Usługa będzie przechowywać dane "w chmurze", a dostęp do nich będzie możliwy poprzez zalogowanie się na nasze konto Google. Początkowo synchronizowane będą tylko zakładki, jednak w przyszłości korporacja planuje rozszerzyć zakres przechowywanych danych o kolejne typy. Co ważne, informacje o zakładkach będą zapisywane w czasie rzeczywistym, przez co zawsze po zalogowaniu uzyskamy do nich dostęp i będą one odpowiadały temu, co mogliśmy obserwować podczas ostatniej sesji. Ponadto Google planuje stworzyć specjalny interfejs webowy dla osób, które będą chciały uzyskać dostęp do zakładek na przeglądarce innej niż Chrome.

Od strony technicznej usługa realizowana będzie poprzez protokół XMPP, umożliwiający przesyłanie wiadomości w czasie rzeczywistym. Infrastruktura zostanie z kolei oparta na serwerach i rozwiązaniach stosowanych przy tworzeniu komunikatora Google Talk. Jak pokazały pierwsze testy, po stronie klienta synchronizacja działa już w systemach Windows i Linux, zaś w Mac OS X nie została jeszcze uruchomiona.

Dokumentacja protokołu oraz kod źródłowy usługi zostaną udostępnione na wolnej licencji - deweloperzy uzyskają do nich dostęp już w tym miesiącu.

© dobreprogramy

Komentarze