r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wkrótce szkic nowej wersji licencji GFDL

Strona główna Aktualności

Według Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii, wkrótce możemy się spodziewać pierwszego szkicu nowej wersji licencji GNU Free Documentation License.

GNU FDL to licencja typu copyleft, czyli zezwalająca na modyfikację i dowolną redystrybucję danego tekstu. Licencja została stworzona przez fundację Free Software Foundation (FSF) dla projektu GNU. W założeniu miała być licencją dla dokumentacji programów, jednak można ją stosować w różnego rodzaju podręcznikach i w zasadzie każdym materiale tekstowym, niezależnie od zawartości. Całość materiałów Wikipedii jest objęta właśnie tą licencją.

Jimmy Wales, który gości w Polsce z okazji otwarcia polskiego oddziału firmy Wikia, wspomniał o tym podczas dyskusji odbywającej się 23 września podczas bankietu na piąte urodziny polskiej Wikipedii. Wales, zapytany o to, co ma zamiar zrobić, by wykorzystanie materiałów z Wikipedii było łatwiejsze, przyznał, że obecna licencja GFDL (w wersji 1.2), na której udostępniana jest cała treść Wikipedii, jest skomplikowana i niezrozumiała. Powiedział jednak, że tego samego dnia rano dzwonił do niego Eben Moglen (główny prawnik Free Software Foundation opiekującej się GFDL), który obiecał, że w najbliższych dniach w Internecie pojawi się pierwszy szkic nowej wersji licencji wolnej dokumentacji GNU, która ma usunąć problemy i niejasności obecne w starszej wersji.

Przy okazji przypominamy, że polska wersja Wikipedii obchodzi swoje piąte urodziny, więcej na ten temat w serwisie Wikinews.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.