Wkrótce szkic nowej wersji licencji GFDL

Strona główna Aktualności

O autorze

Według Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii, wkrótce możemy się spodziewać pierwszego szkicu nowej wersji licencji GNU Free Documentation License.

GNU FDL to licencja typu copyleft, czyli zezwalająca na modyfikację i dowolną redystrybucję danego tekstu. Licencja została stworzona przez fundację Free Software Foundation (FSF) dla projektu GNU. W założeniu miała być licencją dla dokumentacji programów, jednak można ją stosować w różnego rodzaju podręcznikach i w zasadzie każdym materiale tekstowym, niezależnie od zawartości. Całość materiałów Wikipedii jest objęta właśnie tą licencją.

Jimmy Wales, który gości w Polsce z okazji otwarcia polskiego oddziału firmy Wikia, wspomniał o tym podczas dyskusji odbywającej się 23 września podczas bankietu na piąte urodziny polskiej Wikipedii. Wales, zapytany o to, co ma zamiar zrobić, by wykorzystanie materiałów z Wikipedii było łatwiejsze, przyznał, że obecna licencja GFDL (w wersji 1.2), na której udostępniana jest cała treść Wikipedii, jest skomplikowana i niezrozumiała. Powiedział jednak, że tego samego dnia rano dzwonił do niego Eben Moglen (główny prawnik Free Software Foundation opiekującej się GFDL), który obiecał, że w najbliższych dniach w Internecie pojawi się pierwszy szkic nowej wersji licencji wolnej dokumentacji GNU, która ma usunąć problemy i niejasności obecne w starszej wersji.

Przy okazji przypominamy, że polska wersja Wikipedii obchodzi swoje piąte urodziny, więcej na ten temat w serwisie Wikinews.

© dobreprogramy
s