reklama

Wkrótce wspólne aktualizacje do klientów i serwerów

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Od przyszłego roku Microsoft zamierza wcielić w życie nową zasadę obowiązującą przy wydawaniu poprawek i aktualizacji do swoich systemów. Zasada ta głosi, że łatki do systemu klienckiego Windows Vista oraz nowego systemu serwerowego Windows Server 2008 mają pojawiać się równocześnie.

Taką politykę ma zapoczątkować równoczesne wydanie finalnych wersji RTM systemu Windows Server 2008 oraz dodatku Service Pack 1 dla Windows Vista. Jednoczesne wydawanie poprawek będzie możliwe dzięki temu, że oba systemy mają tę samą podstawę kodową - jedna aktualizacja posłuży zarówno systemowi klienckiemu, jak i serwerowemu.

Bill Laing zajmujący stanowisko General Manager w dziale serwerowym Microsoftu tłumaczy tę sytuację mówiąc, że w przypadku Windows XP i Windows Server 2003 nawet komponenty o tych samych nazwach były w zupełnie różnych wersjach, co powodowało konieczność oddzielnego tworzenia poprawek. Vista i Windows Server 2008 mają zaś ponad 50 procent wspólnego kodu. Reszta to rzeczy typowo klienckie (np. Media Center) lub typowo serwerowe (np. Active Directory).

Być może w przyszłości doczekamy się zatem także sytuacji, w której jeden i ten sam Service Pack będzie aktualizował zarówno system kliencki, jak i serwerowy. Na razie Microsoft poprzestaje na ujednoliceniu polityki wydawania poprawek, co z pewnością najbardziej spodoba się administratorom dużych sieci.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama